Adres: +Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Adres: Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Rinoplasti Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Rinoplasti ya da halk arasında burun estetiği, özellikle günümüzde teknolojinin de gelişmesine bağlı olarak oldukça bilinen ve yaygın bir operasyon haline geldi. Haliyle bu da hakkında birçok doğru bilinen ama aslında yanlış olan bilginin yayılmasına sebep oldu. İnternette ya da halk arasında dolaşan tüm yanlış bilgileri düzeltmek pek mümkün olmasa da en azından rinoplasti hakkında doğru sanılan gerçekleri düzeltebiliriz.

‘Rinoplasti sadece estetik kaygılar yüzünden yapılıyor.’

Genellikle rinoplasti hakkında bilinen en yaygın yanlış bilgi budur. Rinoplasti operasyonunu geçiren kişilerin hepsi burunlarının görünüşlerini beğenmedikleri ve değiştirmek istedikleri için yaptırmıyorlar. Rinoplasti tabii ki estetik amaçlarla da yapılıyor ama estetik görünümden ziyade burun içinde nefes almayı zorlaştıran etler, kemik eğriliği gibi solunum yolu problemlerini gidermek için uygulanıyor. Yani hem kozmetik hem de işlevsel bir görevi var demek mümkün. Bunun dışında boks gibi bir dövüş sırasında ya da bir trafik kazası sırasında insanların burnu kırılabiliyor. Burnun eğrilen kemiğini yerine geri takmak ve burnu da eski görünümüne kavuşturmak için yine rinoplasti tercih ediliyor.

‘Rinoplastiden sonra oluşan morluklar ve ödemler aylarca geçmez.’

Rinoplasti operasyonundan sonra, her cerrahi operasyonun ardından karşılaşılan bazı yan etkiler görülür ancak bu yan etkiler operasyon türüne ve kişiye göre değişiklikler gösterir. Mesela burun ucuna şekil verme operasyonu ile kemik düzeltme operasyonu farklı iki cerrahi operasyonlardır ve yan etkileri de kendilerine göredir. Burun kemiği törpüleme işleminden sonra hastaların yüzünde morarmalar tabii ki görünebilir ancak bunlar kesinlikle uzun süre geçmeyen tarzda morluklardan değildir. Bunun dışında da doktorunuz size zaten morarmalarınızı geçirmek için neler yapacağınızı anlatacaktır. Bunlar genellikle doktorunuz tarafından reçete edilen kremleri kullanmak, buz torbalarını belirli aralıklarla morluklara tutmak ve darbelerden uzak durmak gibi basit yönlendirmeler olacaktır. Bunların sonucunda da morluklarınız çok kısa bir süre içinde geçecektir ve estetik olarak atılan dikişlerinizin izleri de tamamen yok olacaktır.

‘Rinoplasti operasyonundan sonra hastalar çok şiddetli ağrılar çeker.’

Bu neredeyse herkesin doğru olarak bildiği ancak son derece yanlış olan bir bilgidir. Herkesin bunu doğru bir bilgi zannetmesinin temel sebebi zamanında gerçekten burun ameliyatlarının ağrılı ve acılı süreçler olmasıydı. Ancak, günümüzde teknolojinin ilerlemesi sayesinde birçok yeni ekipman ve birçok yeni teknik keşfedildi. Bunlar sayesinde artık hiçbir burun ameliyatının iyileşme süreci ağrılar ve acılar içinde geçmiyor. Günümüzdeki iyileşme süreçlerinde hastalar burunlarının etrafında hassasiyet hissedebilir, minör şiddette ağrı hissedebilir ve bölgesel olarak rahatsızlık hissedebilir. Günümüz teknolojilerinin gelişmesine ilaçlar da dahil olduğundan, operasyon geçirdikten sonra doktorunuz size bu minör düzeydeki hislerinizi geçirmek için çeşitli ağrı kesiciler reçete edecektir. İşte, rinoplasti süreçleri bu kadar kolay ve hastalar açısından da oldukça rahat ve acısızdır.