logo

Rinoplasti

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti yani burun estteiği ameliyatı 17-18 yaşından itibaren yapılabilen, burnun hem şekilsel ama beraberinde de nefes alma problemlerini de ortadan kaldıran bir ameliyat.

Burun yüzün tam merkezinde yerleştiği için estetik açıdan büyük önem taşıyor. Bu yüzden burun estetiği ameliyatı olmuş hastaların gözleri ön plana çıkar, yüzlerinde estetik açıdan büyük bir değişim göze çarpar.

Rinoplasti Ameliyatı

Ameliyat sırasında önce burnun iç kısmında nefes alma problemi oluşturan varsa kıkırdak ve kemik eğriliklerini giderip ardından estetik prosedürüne geçiyoruz.

Ameliyattan önce planladığımız kadar kemeri alıp, burnun ucundaki kıkırdaklara şekilledirici müdahallerde bulunuyoruz. Sadece burun üstündeki kemer törpü ile giderilebilecek gibi ise kemik çatıda da bir eğrilik söz konus değil ise çoğunlula kemikleri kırmamıza gerek kalmıyor. Bu da tabi çok daha hızlı bir iyileşme süreci kazandırıyor bize.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Anestezi Şekli

Sterilizasyon kurallarının en üst seviyede uygulandığı bir hastane ameliyathanesinde, genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyat.

Modern ve yeni anestezi uygulamalarında; kısa etkili, yan etki oranları düşük anestezi ilaçlarının kullanılıyor olması genel anestezi ile ilgili yersiz korkuları ortadan kaldırıyor. Ayrıca yeni jenerasyon ilaçlar sayesinde hemen ameliyat sonrasını dahi oldukça konforlu geçirebiliyorsunuz.

Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi 2-3 saat arasında değişiyor.

Hastanede Yatış Süresi

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden dolayı ameliyattan sonra en az 6 saat hastanede kalınması gerekiyor, dileyen hastalarımızı gece yatış olmadan aynı gün taburcu edebiliyoruz. Ameliyattan hemen sonra, baş kısmının yüksekte olacak şekilde yatılması ve göz etrafına buz tatbik edilmesi şişlikve morluk oluşumunun daha az oluşması açısından oldukça önemlidir.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ameliyat sırasında kanamayı azaltmak ve ameliyat sonrasının daha konforlu geçmesi için kullandığımız lokal anestezik sıvı enjeksiyonu, hemen ameliyat sonrası ağrı hissetmenizi engelliyor. İlerleyen saatlerde ise çok fazla rahatszlık vermeyen sızı şeklinde bir ağrı hisssedilebilir. Böyle bir durumda ağrı kesiciler yeterli gelecektir. Ameliyatın ertesi günü ve sonrasında ise hastalarımız genellikle bir ağrı şikayetinde bulunmuyorlar.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası İstenmeyen Durumlar

Burun ameliyatı sonrası erken dönemde burnun iç kısmı ile ilgili yapılan işlemlerden dolayı sızıntı şeklinde kanama olabilir ki bu geçici bir durumdur. Çok nadiren müsahale gerektirecek bir kanama olabilir.

Göz etrafında şişlik ve morluk hastadan hastaya değişmekle beraber son yıllarda kullandığımız teknik ve cihazlar sayesinde bu ihtimal büyük oranda azalmıştır. Burun ameliyatında kemik-kıkırdak-deri gibi birden fazla doku üzerinde çalıştığımızdan ameliyat sonrası dönemde bu dokulardaki şekilsel değişim estetik sonuç üzerinde olumsuz sonuç doğurabilir ki bu da ikinci bir revizyon ameliyatını gerekli kılabilir.

Şişme, Morarma

Ameliyat sonrası özellikle göz çevresinde morluk ve şişlik görülmesi oldukça normal. Bu kişiden kişiye değişmekle beraber son yıllarda şişlik ve morluğun daha az oluştuğunu görüyoruz. Gene kişiden kişiye değişmekle birlikte göz etrafındaki şişlik ve morluklar ortalama 7 gün sonra sosyal ortama girmenizi engellemeyecek kadar azalmaktadır. Gerektiğinde makyaj ürünleri kullanarak göz çevrenizdeki morlukları kapatmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Pansuman

Rinoplasti ameliyatı sonrası ilk 1 hafta burnun alt kısmında yaptığımız küçük kesi iin antibiyotikli pomad ile bakım yapmanzı gerekiyor. Bunun yanısıra burnun içi için de nemlendirici sprey veya jel kullanılmasını öneriyoruz. Burun şeklini muhafaza etmesi için koyduğumuz ateli 1. haftada çıkarıyoruz. Ardından ise şişliğin inmesi ve burun şeklinin daha çabuk yerine oturması için burnu küçük flasterler ile bantlıyoruz. Bu bantları gerektiğinde 4-5 gün sonra bir kez daha değiştiriyoruz. Burnun iç kısmında kullandığımız dikiler kendiliğinden düşüyor. Burnun alt kısmındaki ameliat kesisi için kullandığımız dikişleri de 1. Haftada alabiliyoruz.

Rinoplasti ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilirsiniz!

Ne Zaman Normal Hayata Dönülebilir?

Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber atel çıktında sonra yani 7. Günden itibaren işe rahatlıkla dönebilirsiniz.

Kemiğe müdahale ettiğimiz durumlarda 3.aydan sonra gözlük takılmasını öneriyoruz.

Spor

2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 2. aydan sonra ağır spora başlanabilir. Ancak kafaya darbe alma ihtimalinizin olduğu bazı sporların 2 ay yapılmasını önermiyoruz.

Son Şekil

Genellikle ilk 2-3. haftadan sonra gzö çevresi ve yüzdeki ödemler kayboluyor . Burundaki ödemin kaybolması ise ayları buluyor. Ancak hastalarımızın büyük çoğunluğu 2-3. haftadan sonra rahatlıkla iş ve sosyal hayata girebilcekleri kadar burun şeklinden memnun olduklarını dile getiriyorlar. Ancak iyileşme sürecinin 1 yıl boyunca devam ettiğini unutmamak gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.