logo

Orta Yüz Gençleştirme

Orta Yüz Gençleştirme

Orta yüz adından da anlaşılacağı gibi yüzümüzün ortasında yer aldığı için yüz estetiği için büyük önem taşıyor nitekim orta yüz hem üst hem de alt yüz ile yakın ilişki içinde.

Orta yüz gerçekleştirmeyi ya endoskopik olarak şakla bölgesinden girerek gerçekleştiriyoruz ya da eğer alt göz kapağı ameliyatında yapacaksak buradan girerek sarkmış orta yüz dokularını yukarı yönde taşıyoruz.

Orta Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Orta yüz gençleştirme ameliyatlarını da diğer yüz gençleştirme ameliyatlarında olduğu gibi genel anestezi ile gerçekleştiriyoruz.

Göz etrafında oluşan şişlikler dışında sizi sosyal hayattan uzaklaştıran bir durum söz konusu değil, şişliklerin kösten azaldığı 1. Haftadan itibaren normal yaşama dönebiliyorsunuz. Orta yüzündeki sarkma ve doku eksikliğinden şikayeti olan hastalarda ilave olarak bu bölgeye yağ enjeksiyonun yapabiliyoruz.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi ortalama 2 saat.

Hastanede Yatış Süresi

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden dolayı ameliyattan sonra en az 6 saat hastanede kalınması gerekiyor, dileyen hastalarımızı gece yatış olmadan aynı gün taburcu edebiliyoruz. Ameliyattan hemen sonra, baş kısmının yüksekte olacak şekilde yatılması ve göz etrafına buz tatbik edilmesi şişlik ve morluk oluşumunun daha az oluşması açısından oldukça önemlidir.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ameliyat sırasında kanamayı azaltmak ve ameliyat sonrasının daha konforlu geçmesi için kullandığımız lokal anestezik sıvı enjeksiyonu, hemen ameliyat sonrası ağrı hissetmenizi engelliyor. İlerleyen saatlerde ise dokuların yukarı yönde gerilmesine bağlı bir ağrı ya da sızı hissederseniz, kullanılacak ağrı kesiciler bunu ortadan kaldırmaya yetiyor. ilk 1-2 günden sonra ise genellikle ağrı kesici kullanmayı gerektirecek bir ağrı ortaya çıkmıyor.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası İstenmeyen Durumlar

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi , kanama ve enfeksiyon olası komplikasyonlar arasında sayılsa da, ameliyat sırasında titiz bir cerrahi teknik kullanılması , kanama kontrolünün doğru ve yeterli biçimde yapılması kanama ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırıyor.

Yüz bölgesindeki gençleştirme ameliyatlarında nadir olarak görülen ve tek istemediğimiz komplikasyon sinir hasarı oluşmasıdır. Orta yüz bölgesinde çalışırken yüzün bazı mimik hareketlerini yapan ve orta yüz-dudak bölgesinin duyusunu sağlayan sinirlerde hasar meydana gelebilir. Anatomik bilgilerimizin gelişmiş olması ve daha rafine cerrahi teknikler kullanıyor oluşumuz bu ihtimalleri oldukça azaltmıştır. Geçmişte daha fazla tercih edilen subperiostal(kemik zarı altında çalışarak) yöntem yerine bazı doğal-güvenli anatomik boşlukları kullanarak(supraperiostal) olarak ameliyatımızı gerçekleştiriyor olmamız hem ameliyatın daha hızlı bir iyileşme sürecine hem de daha güvenli olmasına imkan tanıyor. Bir başka istenmeyen ancak geçici olan istenmeyen durum kemozis adını verdiğimiz konjonktiva yani göz kapaklarımızın iç yüzeyini örten zarın şişliğidir. Kemozisi önlemek için veya oluştuysa azaltmak için bazı göz damlalarının ameliyattan sonra kullanılmasını öneriyoruz.

Şişme, Morarma

Orta yüze şakak bölgesinden veya alt göz kapağından göz çevresinde gerçekleştirdiğimiz ameliyatlardan sonra morluk ve şişlik görülmesi oldukça normal. Bu şişlik ve morluğun miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte, ameliyat sonrası bu bölgeye soğuk tatbiki bu durumu büyük ölçüde azaltmaktadır. Gene kişiden kişiye değişmekle birlikte şişlik ve morluklar ortalama 7-10 gün sonra sosyal ortama girmenizi engellemeyecek kadar azalmaktadır. Gerektiğinde makyaj ürünleri kullanarak göz çevrenizdeki morlukları kapatmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Pansuman

Bu ameliyatı saçlı deri içerisinden küçük kesiler ile ya da alt göz kapağının kirpiklerinin alt sınırından girerek gerçekleştiriyoruz. Saçlı deride yaptığımız ameliyatlarda kesi hattını açık bırakıyoruz ve 48 saat sonra bu bölge çok sıcak olmamak şartıyla su ile temas edebilir ve kişi bu dönemden sonra duş alabiliyor. Alt göz kapağından girerek gerçekleştirdiğimiz ameliyattan sonra göz altı ve çevresine koyduğumuz bantları 5 gün kadar tuttuktan sonra çıkarıyoruz. Kesi hattına kullanılmak üzere verdiğimiz antibiyotikli krem dışında özel bir yara bakımı söz konusu değil. Göz kapağındaki dikişleri 7. Günde, saçlı deridekileri ise 10 gün sonra alıyoruz.

Orta Yüz Gençleştirme ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilirsiniz!

Ne Zaman İşe Dönülebilir?

Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber 3–7 gün sonra rahatlıkla dönebilirsiniz.

İşe ve sosyal hayata dönüşü belirleyen şey gözlerinizin etrafında şişlik oluşup oluşmaması, oluştu ise bunun sizi görsel anlamda rahatsız edip etmeyeceği. Aksi taktirde güneş gözlüğü kullanarak ertesi gün dahi dışarı çıkmanızda bir engel yok.

Spor

2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 4 hafta sonra ağır spora başlanabilir. Ancak kafaya darbe alma ihtimalinizin olduğu bazı sporların 2 ay yapılmasını önermiyoruz.

Son Şekil

Genellikle orta yüzü gözün dış kenarına doğru yükseltip sabitlediğimizden dolayı gözlerde geçici de olsa bir çekiklik söz konusu oluyor.İlk iki hafta gözlerdeki çekiklik biraz fazla gelebilir ki bu oldukça normal bir durum. Daha sonra bu yapay görünümlü çekiklik azalıp yerini daha doğal bir çekikliğe bırakıyor. Orta yüzün gençleştiğinin en önemli göstergesi ise nazolabial oluk dediğimiz burnun hemen dış kenarından ağız dış köşesine doğru inen çukurluğun silikleşmesi, elmacık bölgesinde arzu edilen dolgunluğun elde edilmesidir.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.