Adres: +Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Adres: Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Meme küçültme nedir?

Memedeki fazla miktarda yağ dokusunun cerrahi bir işlemle vücuttan çıkarılmasına meme küçültme adı verilir. Özellikle yoğun ve büyük meme dokusuna sahip kadınlarda tercih edilen bu operasyon hem sağlık hem de estetik amaçlar doğrultusunda yapılmaktadır. Büyük meme dokusunun neden olduğu çeşitli sağlık sorunları (kronik sırt, bel, boyun, omuz ağrısı, memenin alt kıvrımında mantar ve pişik oluşumu) pek çok kadının gündelik yaşamında problemler yaşamasına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle memenin boyutsal olarak küçültülmesine ihtiyaç duyulmakta ve ilgili doku üzerinde şekillendirme işlemi yapılmaktadır. Daha küçük ve dik bir meme görünümü estetik anlamda da hastaların beklentilerini karşılamaktadır.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Sterilizasyon ve hijyen kurallarının üst seviyede tutulduğu bir hastanede, genel anestezi altında yapılan meme küçültme ameliyatı memeye ait yağ, salgı dokuları, bağ ve cilt dokusunun belirli bir kısmının cerrahi yöntemle vücuttan çıkarılması şeklinde yapılır. Operasyonda liposuction yöntemiyle fazla miktarda yağ dokusu da ilgili bölgeden alınmaktadır. Ciltteki kesiler, minimum iz kalacak ve kolaylıkla görünmeyecek şekilde açılmaktadır. Meme ucu dokusunun korunması ve memeye uygun bir boyut verilebilmesi için meme ucu çevresine de kesi yapılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir. İşlemin son adımında belirlenen meme dokuları alınmakta ve kesiler kapatılarak operasyon tamamlanmaktadır.

Meme küçültme ameliyatının süresi nedir?

Meme küçültme ameliyatının süresi memenin büyüklüğüne, sarkma derecesine, hastanın yaşına, kullanılacak tekniğe, hastanın genel sağlık durumuna göre değişkenlik gösteriyor olsa da ortalama 2-4 saat arasında bir süreden söz etmek mümkündür.

Meme küçültme ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?

Meme küçültme ameliyatının genel anestezi altında yapılması nedeniyle ortalama hastanede yatış süresinin 6-8 saat olduğundan söz etmek mümkündür. Bazı hastanelerde dren kullanılıp kullanılmaması, tercih edilen teknik, ek hastalık durumu gibi kriterler göz önüne alınarak bir günlük yatış da gerekli görülebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Meme küçültme ameliyatı meme büyütme ameliyatına kıyasla daha rahat bir ameliyattır. Meme ağırlık oluşturan fazla miktardaki dokunun ortadan kaldırılması nedeniyle yalnızca yağ, deri ve meme dokusu üzerinde işlem yapılmaktadır. Kas dokusunda herhangi bir gerginlik oluşmamaktadır. Bu nedenle işlem sonrası fazla miktarda ağrı hissedilmez. Ağrı hissedilmesi halinde ağrı kesici kullanımı yeterli olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası ne zaman sosyal yaşama dönülebilir?

Kişiden kişiye göre değişkenlik gösteren bu süre ortalama 3-7 gündür. Hastanın 3.günden sonra araç kullanılmasına dair herhangi bir engel bulunmamaktadır. 2 hafta sonra yürüyüş yapmak, 1 ay sonra kardiyo, 2 ay sonra iste tenis ve fitness gibi aktivitelere yönelmek mümkündür.

Meme küçültme ameliyatı sonrası memenin son şeklini alması ne kadar sürer?

Operasyon sonrası oluşan şişliklerin azalması ve memenin yerine oturması için ortalama 6 aylık bir sürenin tamamlanmış olması gerekir. Bu sürede kalacak izlerin miktarını kişinin ilk 2 ay boyunca ameliyat sonrası bakımı, sigara kullanıp kullanmadığı, deri rengi, yaşı gibi kriterler de etkilemektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

• Operasyondan hemen sonra oluşan şişlik durumu oldukça normaldir. Morluklar ise genellikle 5-10 gün içinde ortadan kalkar. Şişliklerin geçmesiyle meme küçülür ve doğal görünümünü almaya başlar.
• Bu süre zarfında meme başındaki dolaşım bozukluğuna bağlı nekroz gelişimi veya dikişlerde açılma gibi durumlara dikkat edilmesi gereklidir.
• Ameliyat öncesi sigara içilmemelidir.
• Ameliyat öncesi hastanın genel sağlık durumu kapsamlı bir biçimde değerlendirilmelidir.
• Ameliyat sonrası fiziksel aktivite kurallarına dikkat edilmelidir.