logo

Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatını hem estetik hem de rekonstrüktif ameliyat sınıfında değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Çünkü bu ameliyat için başvuran hastalara baktığımızda çoğunda boyun fıtığı, ya kollarda uyuşma ya da meme alt kıvrımlarında pişik vemantar şikayetlerinin olduğunu görürüz.

Meme Küçültme Ameliyatı

Hastamız ayakta iken meme başının olması gereken seviyesini işaretleyip, mevcut bulunduğu noktadan planladığımız noktaya kadar taşınması için katedeceği yolu çiziyoruz. Bu yol meme başının hissiyatını ve beslenmesini sağlayan damarları içerdiği için bu yolu nereden planladığımız büyük önem taşıyor.

Yeni meme başı hizasına göre ise memenin alt kutbunu oluşturacak iç ve dış kanatların yerlerini belirliyoruz. Bu alanın dışında kalan meme dokusu otomatikman alınması gereken doku olarak karşımıza çıkıyor.

meme küçültme

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Anestezi Şekli

Mutalaka sterilizasyon kurallarının üst seviyede uygulandığı bir hastane ameliyathanesinde, genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyattır.

Günümüzde modern ve yeni anestezi uygulamalarında; kısa etkili, yan etki oranları düşük anestezi ilaçlarının kullanılıyor olması genel anestezi ile ilgili yersiz korkuların ortadan kalkmasını sağlıyor. Ayrıca yeni jenerasyon ilaçlar sayesinde hemen ameliyat sonrasını dahi oldukça konforlu geçirebiliyorsunuz.

Ameliyat Süresi

Farklı meme küçültme tercihlerine göre(hangi meme küçültme tekniğini kullanacağımıza memenin büyüklüğü, sarkma miktara, hastanın yaşı, ek hastalıklarının olup olmaması ve sigara kullanımı gibi faktörlere bakarak karar veriyoruz) ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişebiliyor.

Hastanede Yatış Süresi

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden dolayı ameliyattan sonra en az 6 saat hastanede kalınması gerekiyor, kullanılan tekniğe, dren kullanılıp kullanılmadığına, yaşa, ek hastalık varlığına göre bazen aynı gün bazen de bir gece yatış sonrası ertesi gün sabah kahvaltı sonrası taburcu edebiliyoruz.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Meme küçültme ameliyatı büyütme ameliyatına göre çok daha rahat bir ameliğyat. Çünkü meme küçültme ameliyatında memeyi aşağı yönde çeken fazla dokuları alıp, geri kalan dokularla daha küçük ve dik bir meme anatomisi elde ediyoruz. Çalıştığımız doku sadece deri, yağ ve meme dokusu olduğu için, kas dokusunda herhangi bir gerginlik olmayacağı için, hemen ameliyat sonrası dönem de dahil daha rahat geçiyor. İlk 24 saatte sızı şeklinde hissedilebilecek ağrı ise ağızdan alınacak basit ağrı kesiciler ile giderilebiliyor

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası İstenmeyen Durumlar

Şişme, Morarma

Meme dokusu üzerinde daha fazla işlem yaptığımız için hemen ameliyat sonrası morluk ve şişlik olmasını oldukça olağan bir durum. Morluklar 5-10 gün içinde ortadan kalksa da şişliklerin tamamen geçmesi daha uzun sürüyor. Şişliklerin bir kaç ay içinde gitgide azalıp, memenin biraz daha küçülüp daha doğal bir görünüm alması estetik açıdan memnuniyet sağlayan bir durum. Oysa hastalarımızın, meme ağırlığının ortadan kalkmasıyla hissettikleri rahatlık ve konforu, hemen ameliyat sonrasında dahi dile getirdiklerine şahit oluyoruz.

Dren

Dreni geçmiş yıllara göre çok daha az hastada kullanıyoruz. Kullandığımız hastalarda ise ertesi gün sabah drenleri alıp ardından taburcu ediyoruz.

Pansuman-Dikiş

Ameliyatın bitiminde uyguladığımız bandajların ilk 3 gün açılmamasını istiyoruz. Bu 3 gün sonunda yaptığımız ilk kontrolde bandajlarınızı çıkarıp, pansumanınızı yapıyor ve ardından kesi hatlarının üzerine özel bir bant yapıştırıyoruz. Bu bantlar var iken ertesi gün banyo yapmaya başlayabiliyorsunuz. Bantlar suya dayanıklı olduğundan ikinci kontrole kadar kalıyorlar. 2. Haftada yaptığımız ikinci kontrolde bu bantları çıkarıyor, gerektiğinde yenileyebiliyor ya da direkt kesi hatlarının açık kalmasına izin verip iz giderici kreme uygulamasına başlıyoruz.Ameliyatta kullandığımız bütün dikişler kendiliğinden eriyen türden olduğundan ve ciltaltı dikiş tekniği kullandığımız için herhangi bir dikiş alımına gerek kalmıyor.

Sütyen

Ameliyattan sonraki ilk 2 ay yumuşak bir sporcu sütyeni kullandıktan sonra arzu ettiğiniz herhangi bir sütyeni kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Meme Küçültme ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilirsiniz!

Ne Zaman İşe Ve Sosyal Hayata Dönülebilir?

Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber 3–7 gün sonra rahatlıkla dönebilirsiniz.

Kol hareketlerini rahatlıkla yapabileceğiniz 3. günden sonra araba kullanmanızda herhangi bir engel bulunmuyor. İlk bir kaç hafta fazla ağırlık kaldırmamanızı, eğer küçük çocuğunuz yada bebeğiniz varsa onları kucağınıza ancak otururken almanızı tavsiye ediyoruz.

Spor

2 hafta sonra yürüyüşlere 1. aydan sonra kardiyo ve 2. aydan itibaren ise fitness veya tenis gibi aktivitelere başlayabiliyorsunuz.

Son Şekil

Memenin hem şişliklerin gitmesi hem de tam olarak yerine oturması için en az 6 ay geçmesi gerekiyor. İzler de kişiden kişiye değişmekle bu süreden sonra daha az belirgin hale gelmeye başlıyor. Kalacak izlerin miktarı; kişinin iyileşme özelliğine, ameliyattan sonraki ilk 2 aylık sürede kullandığımız bakım sürecine, deri rengine, sigara vs gibi bir çok faktöre bağlıdır.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.