logo
+90 212 241 44 44

Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatını hem estetik hem de rekonstrüktif ameliyat sınıfında değerlendirilmesi gereken bir ameliyattır.

Çünkü bu ameliyat için başvuran hastaların büyük kısmında; büyük ve sarkmış memelerin oluşturduğu,  sırt ağrısı , kollarda uyuşma & güç kaybı  ya da meme alt kıvrımlarında pişik ve mantar oluşumu gibi şikayetlerin olduğunu görürüz.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı ile;  fazla dokuları çıkarır, meme başını bulunduğu alt seviyeden olması gereken yukarı seviyeye taşır ve geride kalan dokuları şekillendirerek, daha dik ve küçük bir meme anatomisi elde ederiz.

Ameliyattan önce , hastamız ayakta iken yaptığımız planlamayı ve çizimi;  hastamızın beklentileri, yaşı, ek hastalığının olup olmaması(şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi), sigara içip içmediği gibi bazı faktörlere bakarak gerçekleştiririz.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

  Anestezi Şekli

  Meme küçültme ameliyatı; sterilizasyon kurallarının üst seviyede uygulandığı bir hastane ameliyathanesinde, genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyattır.

  Modern ve yeni anestezi uygulamalarında, kısa etkili & yan etki oranları düşük anestezi ilaçlarının kullanılıyor olması nedeniyle, genel anesteziye ait korkularınızın yersiz olduğunu söylememiz gerekir. Ayrıca yeni jenerasyon ilaçlar sayesinde hemen ameliyat sonrasını dahi oldukça konforlu geçirebiliyor, nadiren ameliyat sonrası bulantı veya kusma gibi şikayetleri yaşıyorsunuz.

  Ameliyat Süresi

  Farklı meme küçültme tercihlerine göre ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişebilmektedir. Hangi meme küçültme tekniğini kullanacağımıza; memenin büyüklüğüne, sarkma miktarına, hastanın yaşı, ek hastalıklarının olup olmamasına ve sigara kullanımı gibi faktörlere bakarak karar veriyoruz.

  Hastanede Yatış Süresi

  Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden dolayı ameliyattan sonra en az 6-8 saat hastanede kalınması gerekiyor, kullanılan tekniğe, dren kullanılıp kullanılmadığına, yaşa, ek hastalık varlığına göre bazen aynı gün, bazen de bir gece yatış sonrası  evinize dönebiliyorsunuz.

  Ameliyat Sonrası Ağrı

  Meme küçültme ameliyatı; meme büyütme ameliyatına göre çok daha rahat bir ameliyattır. Çünkü meme küçültme ameliyatında memeyi aşağı yönde çeken yani memede gerginlik oluşturan fazla dokuları alıyor yani bir nevi memeye binen yükü ortadan kaldırıyoruz. Çalıştığımız doku sadece deri, yağ ve meme dokusu olduğu ve  kas dokusunda herhangi bir gerginlik oluşmayacağı için, hemen ameliyat sonrası dönemde dahi çok fazla ağrı hissetmiyorsunuz. İlk 24 saatte hastanede kaldığınız süre içinde eğer bir ağrı hissedecek olursanız , yapılacak ağrı kesiciler yeterli gelecektir. Hastaneden taburcu olduktan sonra ise ağrınız olursa ağızdan alacağınız basit ağrı kesiciler yeterli gelecektir.

  Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

   Ameliyat Sonrası İstenmeyen Durumlar

   Şişme, Morarma

   Meme küçültme ameliyatında, meme dokusu üzerinde daha fazla işlem yaptığımız için hemen ameliyat sonrası morluk ve şişlik olması oldukça normal bir durum. Morluklar 5-10 gün içinde ortadan kalksa da şişliklerin tamamen geçmesi biraz daha zaman alıyor ki. şilikler geçtikçe meme biraz daha küçülüp daha doğal bir görünüm alıyor ve bu da  estetik açıdan memnuniyeti artırıyor. Şişlik ve morluk dışında,  meme küçültme ameliyatına ait daha fazla dikkat edilmesi gereken iki komplikasyon; meme başının dolaşım bozukluğuna bağlı kısmi ya da tam kaybı(nekroz) ve yara iyleşme bozukluğuna bağlı dikiş hattında açılma olmasıdır. Her ne kadar her iki durum sonrası oluşan yaralar pansumanlar ile çoğunlukla kendiliğinden geçse de, estetik olarak yüz güldürücü olmayan izler  kalabilmektedir. Bu yüzden ameliyat öncesi sigara içimi var ise mutlaka bırakılmalı, tansiyon ve şeker hastalığı olanlarda ise daha konservatif cerrahi teknikler seçilmelidir.

   Dren

   Dreni geçmiş yıllara göre çok daha az hastada kullanıyoruz. Kullandığımız hastalarda ise ertesi gün sabah drenleri alıp ardından hastamızı taburcu ediyoruz.

   Pansuman-Dikiş

   Ameliyatın bitiminde uyguladığımız bandajların ilk 3 gün açılmamasını istiyoruz. Bu 3 günün sonunda yaptığımız ilk kontrolde bandajlarınızı çıkarıp, pansumanınızı yapıyor ve ardından kesi hatlarının üzerine özel bir bant yapıştırıyoruz. Bu bantlar var iken ertesi gün banyo yapmaya başlayabiliyorsunuz. Bantlar suya dayanıklı olduğundan ikinci kontrole kadar kalıyorlar. İkinci haftada yaptığımız 2. kontrolde bu bantları çıkarıyor, gerektiğinde yenileyebiliyor ya da direkt kesi hatlarının açık kalmasına izin verip iz giderici krem uygulamasını öneriyoruz. Ameliyatta kullandığımız bütün dikişler kendiliğinden eriyen türden olduğundan ve cilt altı dikiş tekniği kullandığımız için herhangi bir dikiş alımına gerek kalmıyor. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde bazen, ciltaltı dikişlerin düğümlerinin cilde yakın olduğu noktalarda  sivilce tarzında dikiş reaksiyonlarına rastlanılabiliyor. Bunlar çoğunlukla kendiliğinden iyileşip kaybolmaktadır.

   Sütyen

   Ameliyattan sonraki ilk 2 ay yumuşak bir sporcu sütyeni kullandıktan sonra arzu ettiğiniz herhangi bir sütyeni kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

   Meme Küçültme ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilirsiniz!

   Ne zaman işe ve sosyal hayata dönülebilir?

   Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber 3–7 gün sonra rahatlıkla normal hayata dönebilirsiniz.

   Kol hareketlerini rahatlıkla yapabileceğiniz 3. günden sonra araba kullanmanızda herhangi bir engel bulunmuyor. İlk bir kaç hafta fazla ağırlık kaldırmamanızı, eğer küçük çocuğunuz yada bebeğiniz varsa onları kucağınıza ancak otururken almanızı tavsiye ediyoruz.

   Spor

   2 hafta sonra yürüyüşlere 1. aydan sonra kardiyo ve 2. aydan itibaren ise fitness veya tenis gibi aktivitelere başlayabiliyorsunuz.

   Son Şekil

   Memenin hem şişliklerin gitmesi, hem de tam olarak yerine oturması için en az 6 ay geçmesi gerekiyor. İzler de kişiden kişiye değişmekle beraber,  bu süreden sonra daha az belirgin hale gelmeye başlıyor. Kalacak izlerin miktarı; kişinin iyileşme özelliğine, ameliyattan sonraki ilk 2 aylık yara bakım sürecine, deri rengine, sigara vs gibi bir çok faktöre bağlıdır.

   Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

    Whatsapp Hattı
    DRKUL
    Aesthetic Plastic Surgery