Adres: +Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Adres: Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Silikonların Ömrü Ne Kadardır?

Meme büyütme ameliyatı, birçok kişi için hayal ettiği görünüme kavuşması konusunda büyük bir araç olmuştur. Günümüzde bu kadar yaygın olmasının da en büyük sebebi budur. Bu ameliyat, kişileri istedikleri kıvrımları verir ve imajlarını güçlendirmelerine de yardımcı olur. Ancak, meme protezlerini bir kere yaptırıp ömür boyu kullanmak ne yazık ki mümkün değildir. Bu yüzden de meme büyütme ameliyatı hakkında en çok merak edilen konulardan bir tanesi silikonların ne kadar uzun ömürlü olduklarıdır. Bu süre genellikle 10 ila 20 yıl arasında değişim göstermektedir ve bunun da bir nedeni vardır.

Silikon protezleri genellikle hem güvenli hem de uzun ömürlü kullanıma müsait olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu silikonlar tasarlanırken yer yıl %1 oranında yırtılma ihtimali eklenerek 10 seneden fazla dayanmaları planlanmıştır. Bu yüzden implantlarınız ne kadar eski olursa yırtılma ya da başka bir komplikasyonla karşılaşma riskiniz de buna bağlı olarak artar. Ancak, genel olarak meme silikonları 20 ya da daha uzun süreler boyunca dayanabilir. Bu biraz da sizin silikonlarınıza doğru şekilde bakıp bakmadığınızla alakalıdır.

Meme silikonlarınıza doğru bakmanızın en iyi yolu her sene düzenli olarak doktor kontrolüne gitmektir. Bunun dışında düzenli olarak yapılan hafif egzersizler, göğüs bölgesine ağırlık vermeme, olabildiğince az yüz üstü yatma, kontrollü bir cinsel hayat gibi birçok minör hayat değişikliği silikonlarınızın daha uzun süreler boyunca dayanmasını sağlayabilir. Siz dikkat etseniz bile yine de silikonlarınızı etkileyebilecek birkaç durum vardır.

Mesela çok yaygın olmasa da meme implantlarında bazı kırışıklıklar ya da dalgalanmaya benzer şekiller oluşabilir. Bu dalgalanmaları kolaylıkla hissedebilirsiniz ve eğer ileri boyutlarda olursa dış deriden de görünebilir. Özellikle ileri boyutlarda olursa var olan silikonlarınızın değiştirilmesi gerekir.

Bunun haricinde herkeste görülen, önüne henüz geçemediğimiz başka bir durum var: yaşlanma. Yaş aldıkça vücudumuzun her yeri yer çekiminin azizliğine uğrar. Bu durumda da göğüsleriniz silikonlu olsa bile yine de memeleriniz sarkar. Bunun yanında yaş aldıkça kilo da alırsanız silikonlarınızın pozisyonlarını değiştirebilirsiniz. Tüm bunlar olurken siz de göğüslerinizin boyutundan ve şeklinden rahatsız olursanız ya meme dikleştirme ameliyatı ya da implantlarınızı yeniletmeyi düşünebilirsiniz.

Son olarak kişinin tamamen kendisiyle alakalı bir durum da söz konusu. Her kişi meme büyültme ameliyatı sonrasında yeni görünümlerini beğenmeyebilir. Daha büyük göğüsler istenebilir ya da tam tersine daha küçük göğüsler de istenebilir. Bunun için hastalar revizyon operasyonu olan başka bir ameliyata girmek zorundadır. Nadiren de olsa bazı kişiler implant taktırdığına pişman olup, kendisine geldikten sonra aynadaki görüntüsünü beğenmeyerek implantların çıkartılmasını isteyebilir. Bunların hepsi yaygınından en nadirine kadar olasılıklardır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için doktorunuzu iyi seçtiğinize emin olun ve her sene doktorunuza kontrole gidin.