logo

Meme Büyütme

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı diğer estetik ameliyatlardan farklı olarak hem hasta memnuniyetinin çok üst seviyede olduğu hem de tüm dünyada en sık yapılan estetik ameliyattır.

Bunun birkaç nedeni var ki bunlardan biri ameliyatın kısa ve nispeten diğer ameliyatlara göre daha kolay olması, bir diğeri ise ameliyat sonucunun hemen gözle görülür bir şekilde elde edilmesidir.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili olarak öncelikle belirtilmesi gereken nokta; bu ameliyatın silikon adını verdiğimiz bir medikal ürün ile gerçekleştirildiği ve kişiden kişiye çok değişken faktörlerin varlığı ki, örneğin, vücut tipiniz, meme dokunuzun kalınlığı , memede sarkma olup olmaması , beklentileriniz ve daha bir çok değişken ameliyat başarısını etkileyebiliyor.

Bu  yüzden  meme  ameliyatı  teknik  olarak kolay bir ameliyat olsa da planlaması bir o kadar  karmaşıktır. Bu nedenle seçtiğiniz implantın büyüklüğü, modeli,  yüzey özelliği, ameliyat  giriş  noktasını   nereden  belirleyeceğiniz   gibi   bir   çok   değişken   ile  ilgili  bütün   soru  işaretlerinin  ameliyattan  önce  giderilmiş  olması  gerekir.

Öncelikle  hastamızla  ilk   görüşmemizde   beklentilerini   değerlendiriyoruz.  Örneğin  dekolte bölgesinde istediği  dolgunluk  miktarı  hangi  implant   modelini  seçeceğimiz noktasında  bize  yol gösteriyor.  Ardından  meme  taban  çapına,  doku  kalınlığına  ve  doku   esneme  miktarına  göre  implant  kataloğundan  hastamız  için   ideal   implant   hacmini  ve  projeksiyonunu  yani yüksekliğini  tespit  ediyoruz.  Bu  noktadan  sonra ise  deneme implantları  kullanarak  ya da 3 boyutlu  görüntüleme yöntemleri yardımı  ile  belirlediğimiz   silikonun   nasıl  bir  görüntü ve büyüklük  sağlayacağını  hastamız  ile  birlikte ayna karşısında  ya  da ekranda  değerlendiriyoruz.  Bu aşamada hastamız  görüntüden  memnun  ise  ki bu simulasyonlar yüzde 90 gerçek sonucu  veriyor,  planlama  tamamlanmış  demektir,  eğer  daha  büyük  ya  da daha küçük bir implanta geçilmesini istiyor ise gene deneme implantları ile prova yaparak kişiye özel implant seçimini  yapmış  oluyoruz.  Unutulmaması  gereken  en  önemli  nokta  şu;  implant  ameliyattan  önce  seçilmeli,  ameliyat  sırasında  değil.  Bu  yüzden  ameliyat sırasında sizer adı verilen deneme implantlarını kullanmıyoruz. Bu hem enfeksiyon ve sonrasında gelişecek kapsüler kontraktür ihtimalini azaltıyor hem de gereksiz bir şekilde ameliyatın uzamasının önüne geçiyor. Peki  ameliyatı  nasıl  yapıyoruz.  Ameliyatı  genel  anestezi  altında  ortalama  45 dakika – 1 saat  gibi  bir  sürede  gerçekleştiriyoruz.  İmplantı  yerleştireceğimiz  giriş  noktası  olarak  artık neredeyse   tüm   dünyada   altın  standart  haline  gelen  meme  alt  kıvrımını  kullanıyoruz.   Ameliyat  sırasında   en   önem  verdiğimiz   nokta;  travmatik   yöntemlerden  kaçınarak ,  dren kullanmayı   gerektirmeyecek   kadar   kansız   bir   cerrahi  uygulamak.   Bu   aynı   zamanda   ameliyat   sonrası   iyileşme  sürecinin   daha   konforlu   olmasını   sağlıyor.  Ameliyat  kesisini olabildiğince  küçük  yapıyoruz,  çünkü  implantı  funnell   adını  verdiğimiz  bir   poşet  aracılığı  ile  yerleştiriyoruz.  Ameliyat  sırasında  ve  sonrasında  14  kural  diye  tanımlanan  kurallar silsilesine riayet ediyoruz ki böylece implantın bakteri ile temasını en aza indirip kapsül kontraktür riskini azaltalım. Ameliyattan sonra giydirdiğimiz özel bir sütyen var , bu sütyeni 2 hafta mutlak kullanmanız gerekiyor.  2. Haftadan 3. Aya kadar ise daha rahat kullanabileceğiniz bir sporcu sütyeni giymenizi  öneriyoruz. 3. Aydan sonra ise balenli  sütyenlere  geçebiliyorsunuz. Meme büyütme ameliyatı sonrası 2. Haftadan sonra yürüyüşlere,  Fitness benzeri sportif faliyetlere en erken 2. aydan sonra başlayabiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Anestezi Şekli

Sterilizasyon kurallarının en üst seviyede uygulandığı bir hastane ameliyathanesinde, genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyattır.

Modern ve yeni anestezi uygulamalarında; kısa etkili, yan etki oranları düşük anestezi ilaçlarının kullanılıyor olması genel anestezi ile ilgili yersiz korkuları ortadan kaldırıyor. Ayrıca yeni jenerasyon ilaçlar sayesinde hemen ameliyat sonrasını dahi oldukça konforlu geçirebiliyorsunuz.

Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi 45 dk-1 saat arasında değişiyor. Ameliyat süresinin kısa olmasının en önemli nedeni; ameliyat sırasında sizer(deneme implantları) kullanmıyor oluşumuz, ameliyat planlamasının ve implant seçiminin ameliyattan önce gerçekleştirilmiş olması.

Hastanede Yatış Süresi

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden dolayı ameliyattan sonra en az 6 saat hastanede kalınması gerekiyor, dileyen hastalarımızı gece yatış olmadan aynı gün taburcu edebiliyoruz. Ancak genel yaklaşım; 1 gece hastanede kalış ve ertesi gün sabah kahvaltı sonrası eve dönüş şeklinde.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ameliyattan sonra hastanede kalış süresi içinde hissedeceğiniz kas dokusunun gerilmesine bağlı oluşan ağrıyı, kullandığımız güçlü ağrı kesiciler ile oldukça azaltabiliyoruz. Evde geçireceğiniz ilk 3 gün ise ağızdan kullanacağınız basit ağrı kesici tabletler yeterli geliyor, 3. Günden 1. Haftanın sonuna doğru hergeçen gün giderek azalan ağrı 1. haftadan sonra ortadan kalkıyor.Ağrı miktarı elbette kişinin ağrı eşik düzeyine ve kullanılan implantın büyüklüğüne bağlı olsa da hastalarımızın ortak söylemi; “1. haftadan sonra çok rahatladım” şeklinde oluyor.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası İstenmeyen Durumlar

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi, kanama ve enfeksiyon olası komplikasyonlar arasında sayılsa da, ameliyat sırasında titiz bir cerrahi teknik kullanılması, kanama kontrolünün doğru ve yeterli biçimde yapılması kanama ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırıyor.

Meme ve kas dokusunun yüksek kan dolaşımına sahip olması da enfeksiyon ihtimalininin oldukça düşük seviyede kalmasını sağlıyor. Meme büyütme ameliyatına dair belki de en çok konuşulması gereken komplikasyon kapsül kontraktürü ki bu komplikasyonu minimal seviyede tutmak için “14 kural” diye tariflediğimiz kurallar dizisine riayet ediyoruz. 14 Kuralı şöyle sıralayabiliriz:

 1. Hemen ameliyata başlamadan önce koruyucu antibiyotik kullanılması
 2. Meme başının ameliyat süresi boyunca kapalı tutulması
 3. Ameliyat cebini hazırlarken kanamasız bir cerrahi teknik kullanılması, dikkatli kanama kontrolü
 4. Cep seçiminde dual plan tercih edilmesi
 5. İmplantın meme derisi ile temasının önlenmesi
 6. Zorunlu olmadıkça meme başından girişin tercih edilmemesi, meme alt kıvrımından girilmesi.
 7. Minimal travmatik cerrahi teknik kullanılması.
 1. Meme dokusuna girilmeden, kas altı ve dual plan tekniğinde meme alt polünde kas zarının altında çalışılması.
 2. İmplantın yerleştirleceği cebin antibiyotikli sıvılar ile yıkanması.
 3. İmplant kutusunun açılır açılmaz cebe yerleştirlmesi, implantın hava ile temas süresinin azaltılması.
 4. Dren kullanılmaması.
 5. İmplantı yerleştirmeden önce eldiven değiştirilmesi
 6. Kesi hattındaki cilt-ciltaltı doku katmanlarının tek tek kapatılması
 7. Meme büyütme ameliyatı geçirmiş kişilerin; herhangi diş tedavisi ya da cerrahi işlem öncesi mutlaka koruyucu antibiyotik tedavisinin kullanılması.

Şişme, Morarma

Aslında şişlik ve morluk çok fazla olmuyor. Bunun nedeni; dokuya saygı esasıyla çalışmamız ve implantın yerleştirileceği cebi hazırlarken radyofrekans teknolojisini kullanmamız. Kanamanın olmaması hem dren kullanma ihtiyacımızı ortadan kaldırıyor hem de morluk oluşmasını engelliyor. Ameliyat sonrası sizin hissedeceğiniz şey aslında gerginlik. Unutmayınız ki; yıllarca belli bir gerginlikte olan dokular yaklaşık 1 saatlik bir ameliyatla zamanla alışacakları bir gerginliğe getiriliyorlar. Gerginlik ilk 1-2 haftadan sonra yavaş yavaş azalmaya başlıyor ki bu durum ; erken dönemde hissedilen sertliğin yerini yumuşamaya ve orijinal doku kıvamına kavuşulması anlamına geliyor.

Pansuman

İmplantı yerleştirdiğimiz kesiyi, kendiliğinden eriyen dikişler kullanarak estetik dikiş yöntemi ile kapatıyoruz. Kesinin üzerine yapıştırdığımız özel bir yara bandının ise kendiliğinden düşmesini bekliyoruz. Dolayısıyla herhangi bir pansuman veya dikiş alma işlemine gerek kalmıyor. Ameliyattan 3 gün sonra yaptığımız ilk kontrol sırasında kesi hattı bantlı halde iken banyo yapabiliyorsunuz, 2. Hafta kontrolünde ise bu bantı çıkartıp iz giderici bazı krem ve jel kullanımına başlıyoruz.

Sütyen

İlk 4 hafta bizim ameliyatta giydirdiğimiz sütyeni kullanıyorsunuz, sonraki 2 ay ise elbise seçiminde de kendinizi daha rahat hissedeceğiniz balensiz bir sütyen kullanıyorsunuz. Bu konuda size bazı marka ve model tavsiyelerinde bulunuyoruz. 3. Ay bitiminde ise arzu ettiğiniz herhangi bir sütyen kullanabiliyorsunuz.

Meme Büyütme ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilirsiniz!

Ne zaman işe dönülebilir?

Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber 3–7 gün sonra rahatlıkla dönebilirsiniz.

Spor

2 hafta sonra yürüyüşe, 4. Haftadan sonra ise kardiyo egzersizlerine başlayabiliyorsunuz. Fittness gibi, özellikle göğüs ve kolların yoğun olarak kullanıldığı sportif faaliyetlere ise 2. Aydan sonra başlanılmasını öneriyoruz.

Son Şekil

Meme büyütme ameliyatı, hemen ameliyat sonrası kendini gösteren bir ameliyat olsa da, memelerin istenen şekle gelmesi elbette aylar içerisinde gerçekleşiyor. Bunun nedeni; ideal meme şekli olan ; üst polün düz ve % 45, alt polün ise yuvarlak ve % 55 oranına sahip olması için gerekli sürecin tamamlanması. Bu süreç; farkında olmayacağınız hızda milimetrik şekilde yavaş yavaş ilerliyor. Kimi hastalarımız hemen ameliyat sonrası ilk kontrolde dahi meme şeklinden memnun olsalar da ideal meme oranlarına kavuştukları zaman bu memnuniyet daha da artıyor. Unutulmaması gereken bir nokta da , sanıldığı gibi memeler zaman geçtikçe küçülmez. Böyle bir kanıya varılmasının nedeni; meme üst polündeki dolgunluğun azalmasıdır. Oysa üst poldeki dolgunluğun azalmasını, alt poldeki dolgunluğun artması takip ediyor ki; doğal ve estetik bir görünüm elde etmek için bu olması gereken bir durum.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.