Adres: +Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Adres: Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

LIPOSUCTION (Yağ Alma)

Liposuction sanıldığı gibi zayıflama ameliyatı değil, vücuda şekil verme ameliyatıdır. Spora ve diyete rağmen eritemediğiniz yağlar için günümüzde etkinliği ispatlanmış tek yöntem liposuctiondır.

Nitekim yağ hücrelerinin sayıca çoğalması mümkün olmadığından liposuction yapılan bölgede, yemek düzeninizi ani bir şekilde bozmadığınız taktirde tekrar yağlanma oluşmayacaktır.

Liposuction (Yağ Alma) Ameliyatı Nedir?

Liposuction için bugüne kadar ultrason enerjili, lazer yardımlı, veya su yardımlı bir çok teknoloji gündeme gelmiştir.

Bu teknolojilerin tümünü tecrübe etmiş bir cerrah olarak şunu söylemeliyim ki; liposuctionda başarıyı belirleyen en önemli şey, hastamızın deri elastikiyetinin iyi olması, genç olması ve ameliyatta ince kanül ile doğru bir cerrahi teknik kullanmaktır.

Anestezi Şekli

Sterilizasyon kurallarının en üst seviyede uygulandığı bir hastane ameliyathanesinde, genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyattır.

Çok küçük alanlar için (gıdı bölgesi veya diz iç bölgesi gibi) lokal anestezi kullanılabilir. Modern ve yeni anestezi uygulamalarında; kısa etkili, yan etki oranları düşük anestezi ilaçlarının kullanılıyor olması genel anestezi ile ilgili yersiz korkuları ortadan kaldırıyor. Ayrıca yeni jenerasyon ilaçlar sayesinde hemen ameliyat sonrasını dahi oldukça konforlu geçirebiliyorsunuz.

Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi liposuction yapılacak alanın büyüklüğüne göre 45 dk-3 saat arasında değişiyor.

Hastanede Yatış Süresi

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden dolayı ameliyattan sonra en az 6 saat hastanede kalınması gerekiyor, dileyen hastalarımızı gece yatış olmadan aynı gün taburcu edebiliyoruz. Ancak genel yaklaşım; 1 gece hastanede kalış ve ertesi gün sabah kahvaltı sonrası eve dönüş şeklinde oluyor.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ameliyattan sonra hastanede kalış süresi içinde hissedeceğiniz sızı şeklindeki ağrı, kullandığımız güçlü ağrı kesiciler ile ortadan kalkabiliyor. Ameliyatın ertesi günü çok rahatsızlık verici bir ağrı duyulmamakla beraber gerek duyulduğunda ağızdan alınacak basit ağrı kesici tabletler yeterli geliyor

Ameliyat Sonrası İstenmeyen Durumlar Nelerdir?

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi, kanama ve enfeksiyon olası komplikasyonlar arasında sayılsa da, günümüz teknolojisi ve cerrahi yaklaşımı ile yapılan ameliyatlarda bu komplikasyonlara neredeyse artık rastlanmıyor.

Geç dönemde estetik anlamda rahatsız edebilecek durumlar ise, derinin sıkılaşmasının istenen seviyede olamaması, ciltte düzensizlik veya dalgalanma olabilir. Bu ihtimalleri azaltmak için ince kanüllerle çalışıyor, ultrasonik ses dalgaları ile yağ dokusunu parçalıyor ve deride sıkılaşma elde etmek için lazer teknolojisinden faydalanıyoruz.

  • Şişme, Morarma

Aslında geçmiş yıllara göre şişlik ve morluk çok fazla olmuyor. Korse altına kullandığımız silikon bazlı süngerler hem şişliğin fazla oluşmasını engelliyor hem de baskıdan dolayı bu bölgede kan birikimini ve morluk oluşumunu engelliyor. Liposuctionda arzu edilen sonucu 3. aydan itibaren görmeye başlıyoruz, 1 yıla kadar ise şişliğin inmeye devam ettiğinin ve incelmenin de her geçen gün devam ettiğini akılda tutmak gerekiyor.

  • Pansuman

3 günde bandajlar ve ameliyat sahasına yapıştırdığımız süngerleri tamamen çıkarıyoruz. Ardından sadece korse giyiliyor. 3. Günden sonra banyo yapılabiliyor. Liposuctionda çok küçük bir noktadan girildiği için kendiliğinden eriyen tek bir adet dikiş yeterli geliyor. Dolayısıyla pansuman ve dikiş almaya gerek kalmıyor.

  • Korse

İlk 1 ay bizim ameliyatta giydirdiğimiz korseyi sürekli kullanıyorsunuz. Bu dönemde lenfatik masaj uygulaması iyileşme sürecini oldukça hızlandırıyor. Aslına bakarsanız 1. Aydan sona giyilen korsenin iyileşme sürecine olumlu bir etkisi olmuyor. Bu dönemden sonra iyileşme sürecini daha çok zaman ve lenf drenaj masajı belirliyor.

Ne Zaman İşe Dönülebilir?

Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber 3–7 gün sonra rahatlıkla dönebilirsiniz.

  • Spor

2 hafta sonra yürüyüşe, 4. Haftadan sonra ise kardiyo egzersizlerine başlayabiliyorsunuz. Fitness gibi, özellikle göğüs ve kolların yoğun olarak kullanıldığı sportif faaliyetlere ise 2. Aydan sonra başlanılmasını öneriyoruz.

  • Son Şekil

Klasik liposuction ameliyatı sonrası olduğu gibi; erken dönemde var olan ödem ve şişliğin yerini zaman içerisinde sertlik alıyor ve zaman içerisinde bu sertlik azalıyor, 3-6 ay sonra dokular orijinal kıvamına kavuşuyor. İlk zamanlarda oluşan sertlikler üçüncü aydan sonra geçer.