Adres: +Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Adres: Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Liposuction Öncesinde Ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction işlemi ne kadar diyet ya da ne kadar spor yapsanız da bir türlü vücudunuzu terk etmeyen yağlardan kurtulmak için yapılır. Genellikle de kalça, karın, uyluk, meme, kol, yüz ve boyun etrafında uygulanan bir tekniktir. Liposuction işlemi yüz germe, göğüs germe, boyun germe gibi bir dizi estetik işlem ile beraber de uygulanabilir.

Liposuction için bilmeniz gereken en önemli bilgi bunun kesinlikle zayıflamak için yapılan bir uygulama olmadığıdır. Aynı zamanda bu bir selülit tedavisi de değildir. Bu yüzden de genel sağlık durumunuzun iyi olduğuna emin olmalısınız. Mesela sert ama esnek bir cilde sahip olmak, ideal kilonuza yakın olmak, tercihen sigara kullanmamak gibi kriterlere uyuyor ya da çok yakın olmanız gerekir. Eğer kan inceltici, antibiyotik gibi ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuz bunları işlemden 2 hafta kadar önce kesmenizi tavsiye edebilir. Bu yüzden doktorunuzla iyi bir konsültasyon yapmanız önemlidir.

Liposuction öncesinde doktorunuz ile görüşmenizde size yukarıdaki gibi dikkat etmeniz gereken noktaları size detaylı olarak anlatacaktır. İşlemden sonra ise yapmanız gereken bazı spesifik şeyler ve uymanız gereken kurallar vardır. İşlem sonrasında genellikle birkaç saat içinde taburcu edilirsiniz. Doktorunuzun kullandığı tekniğe bağlı olarak vücutta ödem, ağrı ve şişme olabilir. Bunun sadece teknikle de değil, vücut tipimiz ve cilt tipiniz ile de alakası vardır. Bunları önlemek için doktorunuz sizden 3-4 hafta süreyle korse giymenizi isteyebilir. İşlem sonrasında günlük hayatınıza iki gün içinde, spor gibi rutinlerinize ise 6 hafta sonra tamamen geri dönebilirsiniz.

Liposuction sonrasında bunları yapabilirsiniz:

  • Kilo almamaya çok dikkat edin. Bunun için hamur işlerinden, şekerli besinlerden uzak durun. Bunlar yerine protein değeri yüksek besinler, meyveler ve az yağlı besinler tüketmeye çalışın. Kendinizi ve liposuction yaptırdığınız alanlara da dikkat ederek hafif egzersizler yapın.
  • Bol bol şekersiz doğal meyve suları, su ve bitki çayları tüketmeye çalışın. Unutmayın ki düzenli miktarda sıvı alımı da işlemden sonraki tedavinin önemli bir parçasıdır.
  • Sebzeleri ve meyveleri mutlaka taze olarak tüketin.
  • Şeker değeri yüksek olan meyveleri tüketmemeye çalışın.
  • Balık, ceviz ve Omega-3 değeri yüksek besinler tüketin. Bunun için tam tahıllı bir diyet önerilebilir.

Liposuction sonrasında bunları yapmayın:

  • Şeker, tatlı ve hamur işlerini hayatınızdan çıkarın.
  • İşlem sonrasında tuzlu gıdalardan uzak durun. Tuz içeren besinler vücudunuzda ödeme neden olabilir. Bu da liposuction sonrası yaşanan şişliklerin artmasına neden olur ve tedavi sürecinizi büyük oranda geriletir. Tuzlu besinlerden uzak durmaya 2 ila 4 ay boyunca dikkat edin.
  • Alkolden mutlaka uzak durun. Sadece işlem sonrasında değil, işlemden 2 hafta öncesinde de alkolden uzak durulmalıdır. Alkollü içecekler vücudunuzda dehidrasyona neden olur. İşlem sonrası sıvı tüketiminin tedavinin önemli bir parçası olduğunu belirtmiştik.