Adres: +Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Adres: Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Kulak Estetiği İçin En Uygun Adaylar Kimlerdir?

Kulak estetiği veya tıptaki adıyla Otoplasti, aslında kepçe kulak estetiği diye geçiyor olsa bile sadece kepçe kulaklara sahip insanlara uygulanmaz. Kulak şeklinden ya da büyüklüğünden memnun olmayan herkes kulak estetiği için uygun birer adaydır. Kulak estetiği olmak isteyen kişiler öncelikle profesyonel bir doktor ile görüşerek, gerekli testleri yaptırarak ve doğru işlem tekniğini doktoruyla beraber seçerek ilerlemelidir.

Kulak estetiği operasyonları tekniğe de biraz bağlı olarak genellikle 1 ila 2 saat arası bir süre gerektirir. Kulakların arkasından uygulanan bir insizyonla, hastanın kulağını görmek istediği hale getirmek için şekillendirme yapılır. Bazı hastalarda kıkırdak eksizyonu da uygulanabilir ve her şekilde doğal bir görünüm elde edilmesi hedeflenir.

Kesiler ve dikişler kulakların arkasında kaldığı için minör izler kalabilse bile görünmez. Bu yüzden hastalar her anlamda operasyon sonrasında oldukça konforlu olur. Ameliyat sonrasındaki 10 günlük süreçte ara kontroller ve pansumanlar yapılır. 10 günün ardından hastanın dikişleri alınır ve geceleri elastik bandajla uyuması tavsiye edilir ama hastalar doğrudan günlük rutinlerine dönebilir.

Otoplasti için aday yaş aralıkları normal estetik operasyonlar gibi 18 değildir. Kepçe kulan problemiyle doğan kişiler en erken 5 yaşında ameliyat olabilir. En çok önerilen yaşın bu olmasının sebebi 5 yaşın tam olarak okul öncesi döneme denk gelmesidir. Özellikle günümüzde çocuklar başka çocukların dış görünüşleri ile sürekli alay ederek, kişilerin özgüvenini düşürüp kendilerinden utanmalarına sebep olabilirler. Bu yüzden, okul gibi kalabalık bir çevreye girmeden ve ilerleyen yaşlarda kulaklar daha fazla büyümeden ameliyat yapılması tavsiye edilir.

Peki kepçe kulak gibi problemler aslında neden olur?

  • Kulak kıkırdaklarının normalden daha gevşek olması
  • Kulakların üst kısmında yer alan kıvrımların oluşmaması
  • Kulak kepçesinin normalden çok daha düz olması
  • Kulak arkasındaki kemik ile kulak kepçesi arasında bulunan açının normalden daha geniş olması

Bütün bu problemlerin tek nedeni genetik aktarımdır. Bu nedenle de aile bireylerinde kepçe kulak görülen herkeste kepçe kulan olması mümkündür. Bu şekil bozukluğu problemi genellikle estetik görünüm dışında başka bir probleme neden olmaz. Ancak, çocuklarda da yetişkinlerde de sebep olabileceği bir takım psikolojik etkiler nedeniyle mutlaka önüne geçilmesi gereken bir estetik problemdir. Saçı uzun olan bireyler kulaklarını saçlarıyla yine bir yere kadar saklayabilirken, saçı kısa olan bireyler ise saklayamaz. Bu yüzden hem yorulmamak açısından hem de kesin ve kalıcı bir çözüm için mutlaka otoplasti operasyonu tercih edilmelidir.

Otoplasti risk olarak da düşük riskli operasyonlar içinde yer alır. Bu nedenle de oldukça güvenlidir. Barındırdığı tek risk işlem sonrasında oluşabilecek hematom ya da enfeksiyondur. Her iki yan etki de basit ilaçlar kullanılarak kolaylıkla atlatılabilir. Hijyenik bir ortam içinde, profesyonel bir doktor tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda bu tarz risklere rastlanmaz.