Adres: +Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Adres: Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Karın Germe Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Karın germe ameliyatı ya da bir diğer adıyla Abdominoplasti, estetik cerrahisine dahil olan operasyonlardan bir tanesidir. Karına ve göbeğe yapılan estetik operasyonlar içinde en etkili ve kalıcı olan işlemlerden bir tanesi olarak bilinir. Genellikle aşırı kilodan sonra hızlıca kilo veren ya da hamilelikten sonra sarkma yaşayan kişiler tarafından tercih edilir.

Özellikle hamilelik döneminde ne kadar az kilo alırsanız alın, karın ve göbek bölgesi yine de deformasyona uğrar. Bu çoğu kişiyi rahatsız eden bir görüntü olduğu için de kesin ve kalıcı bir çözüm olarak karın germe operasyonuna başvurulur. Hamilelik süreci boyunca beklenenden çok daha fazla kilo almış ya da birden fazla defa doğum yapmış kadınlarda sarkma ve deri gevşekliği durumu daha çok görülür. Bu durum, yapılan diyetlerle ya da spor programları ile düzelmemektedir. En kesin ve kalıcı çözüm; gevşeyen ve sarkan deriyi cerrahi bir operasyon ile toparlamaktır.

Karın germe operasyonu genel olarak rahat bir işlem olarak bilinir. İyileşme süreci de buna bağlı olarak rahat kabul edilebilir. İyileşme süreci genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Hastalar çoğunlukla 1-2 gün hastanede kalır ve ardından taburcu edilir.
  • İşlemden 3-4 saat sonra bir yakınınızın yardımıyla beraber normal yürüyebilecek hale, ertesi gününde de kendi başınıza rahatça yürüyebilecek hale gelebilirsiniz.
  • Hastalar operasyonu takip eden 1 ay boyunca özel bir korse giymelidir.
  • Operasyon sonrasında karın bölgenizde dikişler nedeniyle ağrı hissedebilirsiniz ve bu oldukça normal bir durumdur. Doktorunuz bu yüzden size ağrı kesici ilaçlar verecektir.
  • Ameliyatınızdan 2-3 gün sonra banyo yapmanız serbesttir ve günlük işlerinize dönebilirsiniz. Ancak, ilk 1 hafta boyunca dikişlerinizin tam olarak oturmamış olması sebebiyle ıkınma, kasılma, öksürme ve hapşırma gibi hareketlerden tamamen uzak duramasanız bile minimum ve hafif bir seviyeye indirmeye dikkat etmelisiniz.
  • Eğer çalıştığınız iş fiziksel bir kuvvet gerektiren bir işse, durumunuza göre 7 ila 10 hafta boyunca işinizden uzak kalabilirsiniz. Bu süre sonunda iyileşme süreciniz tamamlanmış olacaktır. Ancak, daha hafif sarkmalar ve bozukluklar için uygulanan mini karın germe ameliyatının iyileşme süresi sadece 1 haftadır.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, karın germe ameliyatında da bazı riskler bulunur. Bu risklerden bazıları; yara yerinin enfeksiyon kapması, işlem sırasında vücutta sıvı birikmesi, hematom ve kan pıhtısı atmasıdır. Sıvı birikimi ve hematom çok yaygın riskler değildir ve çok az kişide görülür. Enfeksiyon yaygın bir risktir ancak antibiyotik kullanımıyla beraber kolaylıkla geçer. Kan pıhtısı riski ise genellikle yaşı ilerlemiş kişilerde görülür ama çoğu ameliyatta oluşabilecek normal bir risktir. Hastaların işlem sonrasında ayıldıkları gibi ayağa kaldırılıp yürütülmesi, ilaç ve varis çorabı gibi kullanımı gibi basit yöntemler sayesinde kan pıhtısı gibi durumlar da kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.