logo
+90 212 241 44 44

Karın Germe

Karın Germe

Abdominoplasti yani karın germe ameliyatı, göbek deliğimizin altında sarkmış olan derinin ve yağ dokusunun alındığı bir ameliyat.

Ancak bu ameliyat için başvuran hastalarımızın hamilelik sonrası karın duvarındaki kaslarda ayrılma var ise bunların tekrar tamir edilmesi gerekiyor.

Karın Germe Ameliyatı

Genel anestezi altında gerçeklltirdiğimizi bir ameliyat. Ameliyata önce liposuction ile başlıyor arsdından sarkmış olan deri ve yağ dokusunu elips tarzında çıkarıp, karın önduvarında gerekliyse kasları bir nevi korse yapar gibi tamir ediyoruz.

Üstteki deriyi aşağı yönmde gerdirip alt bölgedeki deri ile birleştiriyoruz. Bu arada yeni bir göbek deliğini de yukarıdan aşağıya gerdirdiğimiz deri üzerinden yeniden açıyoruz.

Abdominoplasty Karın Germe Dr.Kul

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Anestezi Şekli

Sterilizasyon kurallarının en üst seviyede uygulandığı bir hastane ameliyathanesinde, genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyattır.

Modern ve yeni anestezi uygulamalarında; kısa etkili, yan etki oranları düşük anestezi ilaçlarının kullanılıyor olması genel anestezi ile ilgili yersiz korkuları ortadan kaldırıyor. Ayrıca yeni jenerasyon ilaçlar sayesinde hemen ameliyat sonrasını dahi oldukça konforlu geçirebiliyorsunuz.

Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi ameliyatta liposuction yapılacak alanların büyüklüğüne göre 2,5-4 saat arasında değişiyor.

Hastanede Yatış Süresi

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden dolayı ameliyattan sonra 1 gece mutlaka hastanede kalınması gerekiyor. Ameliyattan 6 saat sonra yavaş yavaş oda içerisinde yürüyüşlere başlıyoruz. Genllikle ertesi gün yapacağımız kontroller sonrası taburcu olabiliyorsunuz.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ameliyattan sonra hastanede kalış süresi içinde hissedeceğiniz ağrı(özellikle karın kaslarınızı tamir ettiğimiz durumlarda ağrı hissedebilirisiniz), kullandığımız güçlü ağrı kesiciler ile ortadan kalkabiliyor. Ameliyatın ertesi günü çok rahatsızlık verici bir ağrı duyulmamakla beraber gerek duyulduğunda ağızdan alınacak basit ağrı kesici tabletler yeterli geliyor. Kas onarımına ihtiyaç duymadığımız sadece liposuction ve deri fazlalığını aldığımız durumlarda çok daha rahat bir ameliyat sonrası süreç yaşıyorsunuz.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası İstenmeyen Durumlar

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi, kanama ve enfeksiyon olası komplikasyonlar arasında sayılsa da, günümüz teknolojisi ve cerrahi yaklaşımı ile yapılan ameliyatlarda bu komplikasyonlara neredeyse artık rastlanmıyor.

Kanama olduğu zaman bazen kendiliğinden vücut tarafından ortadan kaldırılabiliyorken bazen de ameliyathanede bu kanı boşaltmak gerekiyor. Eğer ameliyat sahasında kan birikimini engellemek için dren kullandıysak sıklıkla 24 saat sonra bu dreni alıyoruz. Sigara içen, hipertansiyonu veya şeker hastalığı olanlarda karın germe ameliyatı yaparken daha dikkatli olmak gerekiyor. Aksi taktirde dikişlerde kaynamama veya nekroz adını verdiğimiz doku ölümü görülebilir.

Şişme, Morarma

Aslında geçmiş yıllara göre şişlik ve morluk çok fazla olmuyor. Korse altına kullandığımız silikon bazlı süngerler hem şişliğin fazla oluşmasını engelliyor hem de baskıdan dolayı bu bölgede kan birikimini ve morluk oluşumunu engelliyor. Karın germe ameliyatında arzu edilen sonucu 3. aydan itibaren görmeye başlıyoruz, 1 yıla kadar ise şişliğin inmeye devam ettiğinin ve incelmenin de hergeçen gün devam ettiğini akılda tutmak gerekiyor.

Pansuman

3 günde bandajlar ve ameliyat sahasına yapıştırdığımız süngerleri tamamen çıkarıyoruz. Ardından sadece korse giyiliyor. 3. Günden sonra banyo yapılabiliyor. Kendiliğinden eriyen dikişler kullandığımız için dikiş almaya gerek kalmıyor.

Korse

Karın germeye ilave olarak liposuction da yaptıysak ilk 1 ay bizim ameliyatta giydirdiğimiz korseyi sürekli kullanıyorsunuz. Bu dönemde lenfatik masaj uygulaması iyileşme sürecini oldukça hızlandırıyor. Aslına bakarsanız 1. Aydan sona giyilen korsenin iyileşme sürecine olumlu bir etkisi olmuyor. Bu dönemden sonra iyileşme sürecini daha çok zaman ve lenf drenaj masajı belirliyor.

Karın Germe ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilirsiniz!

Ne Zaman İşe Dönülebilir?

Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber 7-10 gün sonra dönebilirsiniz.

Spor

2 hafta sonra yürüyüşe, 4. haftadan sonra ise kardiyo egzersizlerine başlayabiliyorsunuz. Fittness gibi sportif faaliyetlere ise 3. aydan sonra başlanılmasını öneriyoruz.

Son Şekil

Karın germede her ne kadar sarkmış deri ve gevşemiş kasların dikilmesi sonrası daha düz bir karın hemen ameliyat sonrasında görseniz de, nihai sonuç 6. aydan sonra ortaya çıkıyor.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Hattı
DRKUL
Aesthetic Plastic Surgery