Adres: +Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Adres: Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd., No:23, Vital Plaza, K:5, Fulya, 34365 Şişli/İstanbul

Jinekomasti Ameliyatını Neden Tercih Etmelisiniz?

Jinekomasti, en kısa tabiriyle erkeklerde olağandışı bir şekilde gelişen meme büyümesine verilen isimdir. Bu büyümeler kötü huylu olmayıp, korkulacak herhangi bir nedeni yoktur. Jinekomasti durumu bebeklikte ya da yaşlılıkta da ortaya çıkabileceği gibi, genellikle ergenlik çağlarında görülür. Ülkemiz için yapılan bir araştırma ergenlik çağına gelmiş erkek bireylerin %34,’sında jinekomasti görüldüğünü ortaya koymuştur. Cerrahi bir operasyon olmak için en erken ergenlik yaşı 17’dir.

Daha önce de belirtildiği gibi jinekomasti sağlık açısından zararlı bir durum değildir. Kendi kendisine gerileme göstermez ya da tamamen ortadan kaybolmaz. Jinekomasti her ne kadar zararlı ve korkulacak bir şey olmasa da, yaşayan kişilerin dış görünüşleri konusunda güvensizlik; hatta utanç yaratır. Jinekomastinin oluşmasındaki temel neden östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliğidir. Bu durum özellikle ergenlik çağlarında ameliyata gerek kalmadan medikal yollarla tedavi edilebilir ancak bunun olumlu sonuçlanma ihtimali her zaman kesin değildir.

Medikal yöntemler işe yaramadığında, meme büyümesi aşırı bir seviyeye geldiğinde ya da hızlı bir çözüm arandığında ilk tercih edilecek yöntem jinekomasti ameliyatıdır. Jinekomasti ameliyatının ne şekilde ve ne boyutta olacağı tamamen cerrahın elindedir. Örnek olarak, eğer yağlı tipte bir jinekomastiye sahipseniz sadece liposuction yöntemi yeterli olur. Hem sert hem de yağlı tip bir jinekomastiniz varsa hem cerrahi operasyon de hem de liposuction birlikte uygulanır ancak sadece sertlik tipinde bir jinekomastiye sahipseniz sadece cerrahi işlem gereklidir. Sizde hangi tip jinekomasti olduğu meme dokusundaki fazlalık oranı ve derideki fazlalık oranına göre değerlendirilir. Bunlara da göre de yapılacak operasyona karar verilir.

Jinekomasti ameliyatının tercih edilmesindeki en büyük etken kesin ve kalıcı bir çözüm olmasıdır. Kişi ameliyatın şekline bağlı olarak hayatına çok kısa bir sürede geri döner. İlerleyen zamanlarda aşırı bir kilo alımı olmadıkça kimse tekrar jinekomasti gibi bir problemle karşı karşıya kalmaz. Jinekomasti herhangi bir risk barındırmayan ve ortalama bir ameliyata göre oldukça kısa süren bir ameliyattır. Ameliyattan sonra kişilerin vücudunda iz kalma olasılığı oldukça düşüktür. Meme büyüklüğüne göre genel anestezi de uygulanabilir lokal anestezi de ancak hangisi olursa olsun hastanede yatış süresi en fazla 1 gündür. Hastalar genellikle aynı gün içinde taburcu edilir ve doktorun önerdiği belirli aralıklarla kontrole gelir.

Ameliyat bittikten sonra memelere bir bandaj sarılır ve ertesi gün bu bandajlar bir korse ile değiştirilir. Bandajların yerine takılan korse 1 ay boyunca kullanılır. Ancak normal günlük aktivitelerinize ve yaşamınıza dönmeniz mümkündür. Eğer spor yapan biriyseniz normal spor programınıza 1 ay boyunca dönmeniz yasaktır. Ameliyattan tam olarak 6 ay geçtikten sonra iyileşme süreciniz tamamen bitmiş, ameliyat izleriniz ya tamamen geçmiş ya da az kalmış ve ameliyattan aldığınız sonuç kesin olarak oturmuş olacaktır.