logo

Endoskopik Şakak Germe ve Kaş Kaldırma

Endoskopik Şakak Germe ve Kaş Kaldırma

Endoskopik şakak germe ve kaş kaldırma ameliyatını adından da anlaşılacağı üzere bir endoksopik kamera aracılığı ile şakak bölgesinden saçlı deri içinden 2 adet kesi yaparak gerçekleştiriyoruz.

Bu kesilerden kaşın kuyruğunu kemiğe bağlayan bağları serbestleştiriyor, şakak bölgesini tabanda yapıştığ bölgeden serbestleştiriyor, gözün dış kenarındaki bağları gevşetiyoruz.

Endoskopik Şakak Germe ve Kaş Kaldırma Ameliyatı

Ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştiriyoruz ve ortalama ameliyat süresi 2 saat kadar. Ameliyattan sonra göz etrafında hatta gözümüzün iç kısmında şişlik oluşabiliyor.

Bu ihtimali bazı damlalarla ve hemen ameliyat sonrası göz çevresine buz tatbiki yaparak azaltabiliyoruz. Ama gene de 1 hafta 10 günlük bir iyileşme süresi kendimize vermemiz gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Anestezi Şekli

Sterilizasyon kurallarının en üst seviyede uygulandığı bir hastane ameliyathanesinde, genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyat.

Modern ve yeni anestezi uygulamalarında; kısa etkili, yan etki oranları düşük anestezi ilaçlarının kullanılıyor olması genel anestezi ile ilgili yersiz korkuları ortadan kaldırıyor. Ayrıca yeni jenerasyon ilaçlar sayesinde hemen ameliyat sonrasını dahi oldukça konforlu geçirebiliyorsunuz.

Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi 1,5-2 saat arasında değişiyor.

Hastanede Yatış Süresi

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden dolayı ameliyattan sonra en az 6 saat hastanede kalınması gerekiyor, dileyen hastalarımızı gece yatış olmadan aynı gün taburcu edebiliyoruz. Ameliyattan hemen sonra, baş kısmının yüksekte olacak şekilde yatılması ve göz etrafına buz tatbik edilmesi şişlikve morluk oluşumunun daha az oluşması açısından oldukça önemlidir.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ameliyat sırasında kanamayı azaltmak ve ameliyat sonrasının daha konforlu geçmesi için kullandığımız lokal anestezik sıvı enjeksiyonu, hemen ameliyat sonrası ağrı hissetmenizi engelliyor. İlerleyen saatlerde ise dokuların yukarı yönde gerilmesine bağlı bir ağrı ya da sızı hissederseniz, kullanılacak ağrı kesiciler bunu ortadan kaldırmaya yetiyor. İlk 1-2 günden sonra ise genellikle ağrı kesici kullanmayı gerektirecek bir ağrı ortaya çıkmıyor.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası İstenmeyen Durumlar

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi, kanama ve enfeksiyon olası komplikasyonlar arasında sayılsa da, ameliyat sırasında titiz bir cerrahi teknik kullanılması, kanama kontrolünün doğru ve yeterli biçimde yapılması kanama ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırıyor.

Yüz bölgesindeki gençleştirme ameliyatlarında nadir olarak görülen ve tek istemediğimiz komplikasyon sinir hasarı oluşmasıdır.. Alın bölgesinde ve şakak bölgesinde çalışırken iki sinir hasarı meydana gelebilir. Bunlardan biri kaşların yukarı kalkmasını sağlayan frontal sinir hasarı diğeri ise , alın ve saçlı derimizin hissiyatını sağlayan duyu sinirlerinin hasarı. Ameliyatımızı endoskopik kamera ile ekranda görerek gerçekleştiriyor olmamız bu komplikasyonların görülme ihtimalini ne mutlu ki oldukça azaltmıştır. Bir başka istenmeyen ancak geçici olan istenmeyen durum kemozis adını verdiğimiz konjonktiva yani göz kapaklarımızın iç yüzeyini örten zarın şişliğidir. Kemozisi önlemek için veya oluştuysa azaltmak için bazı göz damlalarının ameliyattan sonra kullanılmasını öneriyoruz.

Şişme, Morarma

Özellikle göz çevresinde gerçekleştirdiğimiz ameliyatlardan sonra morluk ve şişlik görülmesi oldukça normal. Bu şişlik ve morluğun miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte, ameliyat sonrası bu bölgeye soğuk tatbiki bu durumu büyük ölçüde azaltmaktadır. Gene kişiden kişiye değişmekle birlikte şişlik ve morluklar ortalama 7-10 gün sonra sosyal ortama girmenizi engellemeyecek kadar azalmaktadır. Gerektiğinde makyaj ürünleri kullanarak göz çevrenizdeki morlukları kapatmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Pansuman

Bu ameliyatı saçlı deri içerisinden küçük kesiler ile girerek gerçekleştiriyoruz. Saçlı deride yaptığımız ameliyatlarda kesi hattını açık bırakıyoruz ve 48 saat sonra bu bölge çok sıcak olmamak şartıyla su ile temas edebilir ve kişi bu dönemden sonra duş alabilir. Bazen gerektiğinde göz altı ve çevresine koyduğumuz bantları 5 gün kadar tuttuktan sonra çıkarabiliyoruz. Kesi hattına kullanılmak üzere verdiğimiz antibiyotikli krem dışında özel bir yara bakımı söz konusu değil. 10 gün sonra ise bu bölgedeki kesileri kapatmak için kullandığımız dikişleri alıyoruz.

Endoskopik Şakak Germe ve Kaş Kaldırma ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilirsiniz!

Ne Zaman İşe Dönülebilir?

Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber 3–7 gün sonra rahatlıkla dönebilirsiniz.

İşe ve sosyal hayata dönüşü belirleyen şey gözlerinizin etrafında şişlik oluşup oluşmaması, oluştu ise bunun sizi görsel anlamda rahatsız edip etmeyeceği. Aksi taktirde güneş gözlüğü kullanarak ertesi gün dahi dışarı çıkmanızda bir engel yok.

Spor

2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 4 hafta sonra ağır spora başlanabilir. Ancak kafaya darbe alma ihtimalinizin olduğu bazı sporların 2 ay yapılmasını önermiyoruz.

Son Şekil

Genellikle ilk iki hafta gözlerdeki çekiklik biraz fazla gelebilir ki bu oldukça normal bir durum. Daha sonra bu yapay görünümlü çekiklik azalıp yerini daha doğal bir çekikliğe bırakıyor ki hastalarımızın mutluluğu bu dönemden sonra başlıyor. Nitekim saçlarınızı geriye doğru topladığınızda kaş kuyruğu ve göz kenarınızdaki elde ettiğiniz çekikliği bu ameliyat sayesinde size kalıcı olarak kazandırmış oluyoruz.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bize e-mail, telefon veya whatsapp ile ulaşabilirsiniz.