logo

Rinoplasti

Rinoplasti

Rinoplasti neden en sık yaptığımız estetik ameliyat?

Rinoplasti bence plastik cerrahın sanatçı kişliğinin en fazla öne çıktığı bir ameliyattır. Kıkırdak ve kemikten oluşan burun anatomisinin basitliğine karşın; şekil vermenin oldukça hassasiyet ve öngörü gerektirdiğini söylemem gerekiyor. Rinoplasti; yapmaktan büyük zevk duyduğum ameliyatlardan biridir. Burun yüzde dudaklar ile birlikte merkezi çekiciliği üstlenen bir organdır. Güzel ve çekici bir yüz anatomisine sahip, ancak şekli bozuk buruna sahip bir hastamın ameliyat sonrası dönemdeki değişiminin verdiği mutluluğu gözlerinden okuyabiliyorum.

Rinoplasti sonrası doğal görünümlü bir burun elde etmek mümkün mü?

Her estetik cerrahi girişimde olduğu gibi rinoplasti için de hastalarımın en sık sorduğu soru; “ameliyat sonrası dönemde burun estetiği yaptırdığım belli olacak mı, kalkık ve küçük bir burun ile karşılaşacak mıyım?” oluyor. İnanın, bir plastik cerrah için kalkık ve küçük bir burun yapmak o kadar kolay ki, esas önemli olan ve bügün de artık kabul gören, ideal estetik yüz oranlarına uygun bir burun elde etmektir. Bunu da, gereksizce fazla doku çıkarmadan hatta eksik olan burun bölgelerine kıkırdak (greft) destekler ilave ederek elde edebiliyoruz.

3 Boyutlu burun estetiği ameliyatı nedir?

Geçmiş yıllarda burun estetiği sonuçlarını gösteren resimlerde hastaların genellikle yandan çekilmiş operasyon öncesi ve sonrası resimleri gösterilirdi. Oysa bugün amacımız hem önden hem de yandan bakıldığı zaman güzel bir burun anatomisi elde etmek. Bu yüzden burun sırtınıan ve burun ucunun çok fazla inceltilmediği, tıpkı mandalla sıkılmış gibi burun kanatlarında çöküntülerin oluşmadığı, burun ucu kalkıklığının bayanlarda 100-110 derece erkeklerde ise 90 derecede sınırlı kaldığı bir anatomi oluşturuyoruz. Böylece burunun bütün üniteleri yeniden oluşturulmuş ancak her ünitenin birbiriyle uyum içinde olduğu bir anatomi ortaya çıkmış oluyor.

Rinoplasti ameliyatında hangi tip anestezi kullanıyoruz?

Rinoplasti ameliyatını lokal anestezi altında yaptığım küçük burun ucu girişimleri dışında genel anestezi altında yapıyorum. Mevcut iki yöntemden biri olan açık teknik rinoplasti vazgeçilmez tercihim. Çünkü rinoplastiye salt fazla kıkırdak ve kemikleri çıkartmak gözüyle bakmıyorum. Şekil vermenin, eklenecek küçük bir kıkırdak parçasının veya kıkırdaklara konulacak küçük bir dikişin burunda oluşturacağı büyük etkiyi düşünürsek açık tekniğin avantajlarını anlamış oluruz.

Ameliyat öncesi planlamayı nasıl yapıyoruz?

Rinoplasti ameliyatı öncesi dönemde çekilen fotoğraflar üzerinde yaptığımız plan ve ölçümler ile gerekirse aynı seansta diğer yüz bölgelerine ait estetik kusurları da çözmek mümkün (sıklıkla çene bölgesine ait iskeletsel sorunlar) Bu arada eğer hastanın nefes alma şikayeti de mevcut ise ameliyat öncesi dönemde yapılacak görüntüleme yöntemleri ile burun içi patolojiyi de tespit edip ameliyata fonksiyonel problemi de çözecek şekilde girmek gerekiyor. Operasyon öncesi özel bilgisayar programları ile oluşturulacak model, burun şekliniz hakkında bir bilgi verebilse de bunun, ameliyat sonrası oluşacak netice ile birebir olamayacağını bilmeniz gerekiyor.

Burun estetiği ameliyatı sonrası tampon kullanılıyor mu?

Ameliyat süresi sonunda geçmişte yerleştirilen uzun ve hastayı rahatsız eden tamponların yerine nefes alınmasına da izin veren özel silikon tamponlar yerleştiriyorum. Burun dış çatısını korumak için alçıdan veya elastik şekil verilen materyallerle atel uyguluyorum. Burun içinde fonksiyonel cerrahinin yoğun yapılmadığı durumlarda, sadece septum cerrahisi yapıldığında septal stapler adı verilen hazır dikiş aleti ile tampon yerleştirmeksizin ameliyatı bitirmek mümkün.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ağrı duyacak mıyım?

Burun her ne kadar hassas bir organ olsa da ameliyat sonrası dönem ağrılı geçmiyor. Sanırım bu ameliyat için tek rahatsızlık duyulacak şey; nezle olmuşsunuz gibi burnun birmiktar tıkalı olma hissidir.Hele de ameliyat sırasında local anestezik maddeler buruna enjekte ettiğimiz için; ameliyat sonrası dönem de ortaya çıkması muhtemel yangı tarzındaki ağrı da bu sayede ortaya çıkmamış oluyor.

Burun estetiği ameliyatından sonra nefes alma fonksiyonlarım bozulacak mı?

Burun estetiği ameliyatı öncesinde endoskopik olarak yaptığımız burun içi muayenesinde burnun iç kısmındaki problemleri tespit etmiş oluyoruz ve bu sayede ameliyatın başında estetik operasyon gerçekleştirlmeden once burnun iç kısmında nefes alam problem oluşturan kıkırdak kemik ve etlerdeki problemleri de çözmüş oluyoruz. Ancak eğer ameliyat öncesinde nefes alma probleminiz yoksa yapısal olarak kıkırdak destekler ile dokularda zayıflamaya bağlı nefes alma probleminin ortaya çıkmasını önlemiş oluyoruz.