logo

Karın Germe

Karın Germe

Lipoabdominoplasti (Liposuction İle Kombine Karın Germe Ameliyatı)

Karın germe ameliyatını anlayabilmek için öncelikle, estetik olarak kabul edilen karın anatomisinin tanımını yapmak gerekir ki, sizde hangi problemlerin olduğunu, hangi bölgelerde çözüme yönelik çalışmalı sorularının cevabını bulabilelim.
Estetik karın anatomisi ile kastettigimiz sey; yan bel kavislerinin belirgin olduğu, göbek üstünde hafif konkavitenin, göbek altında ise kısmi konveksitenin olduğu, göbek deliğinin her iki yanında karın kaslarına ait imajın görüldüğü anatomidir. Bu özellikleri ile girinti ve çıkıntıların oluşturduğu figür bir lale figürüne çok benzer.
Bu ameliyat için uygun olup olmadığınız belki de karar aşamasında cevaplanması gereken en önemli konu. Nitekim genetik özelliklerden kaynaklı olarak deri elastikiyeti çok iyi olan, hamilelik süreci yaşamış 50 yaşında bir bayana dahi sadece liposuction yapmak yeterli gelebiliyor.Ya da bazen yeni bir göbek deliği oluşturmadan, sadece kısmi bir deri çıkarmak(miniabdominoplasti diyoruz) yeterli gelebiliyor. Neyin kim için uygun olduğuna elbette muayene sonrasında karar vermek en doğrusu olacaktır. Burada karar aşamasında olan sizler için bilmeniz gereken bazı önemli bilgileri paylaşacağız.
Karın germe ameliyatını iki grup hastada yapıyoruz;
  1. Hamilelik sonrası karnında sarkma(ve yağlanma) olanlara
  2. Hızlı kilo alıp vermeler sonrasında karın derisinde çatlak ve gevşeklik olanlarda

Karın germe ameliyatında sanıldığı gibi sadece fazla olan deriyi çıkarmıyoruz, aynı zamanda özellikle yanlarda ve göbek üzerindeki fazla yağlanmalara liposuction yapıyor, özellikle hamilelik sonrası karın kaslarındaki ayrışma ve yırtıkları da tamir ediyoruz.Aslında karnı, meme alt kıvrımından kasıklara kadar olan bölge olarak(yan bel ve sırt bölgeleri de dahil) bir bütün halinde düşünüyoruz. Dolayısıyla sadece karın ön duvarda gergin ve düz bir anatomi oluşturmak yetmiyor, yan bel kavislerinin de derinleştiği ve kıvrımların belirgin hal aldığı bir form oluşturmaya çalışıyoruz.Geçmiş yıllarda kullanılan klasik karın germe ameliyatlarındaki ortak problem de bu noktaydı. Bu tarz klasik ameliyatlardan sonra karın ön duvarının göbek deliği altında kalan kısmı,  düz ve gergin iken göbek üstündeki alan ve  yan bel bölgeleri ise(fazla yağlanmalar giderilmediğinden dolayı) şiş ve çıkıntılı görünüyordu. Ayrıca yapılan cerrahi işlemin büyüklüğü açısından bakıldığında; klasik karın germe ameliyatı sonrasında zaten gerginliğe bağlı olarak kan dolaşımı azalan karın derisinde beslenme bozuklukları ve buna bağlı olarak da iyileşme problemleri ortaya çıkabiliyordu. Bu gün karın germe ameliyatı ile liposuctionı birlikte kullandığımız lipoabdominoplasti ameliyatı hem daha estetik sonuçlar ortaya çıkarıyor açıdan daha  bu tarz problemleri de ortadan kaldırmış oluyor.

Lipoabdominoplasti nasıl yapılır?

Lipoabdominoplasti; genel anestezi altında yapılan ve ortalama 1 günlük hastane kalış süresi gerektiren, 5 ila 7 günlük istirahat süresine ihtiyaç duyulan bir ameliyattır. Ameliyata önce liposuction ile başlıyor ve fazla yağları alıyoruz, böylece deri inceldiği için daha kolay kontür elde etmemizi sağlıyor, hem de tabandan gevşetildiği için daha rahat gerdirilmiş oluyor. Ardından, çıkaracağımız deri miktarının alt sınırından girerek, orta hatta gevşemiş ve ve birbirinden ayrılmış olan karın kaslarının alt ve üst noktaları boyunca bir tünel hazırlıyor ve bu tünel boyunca kaslara tıpkı bir iç korse yapar gibi dikişler koyuyoruz. Böylece karının ön bölgesinde karın kaslarının birbirinden ayılmış olmasına bağlı ortaya çıkan şişkinlik ve bombe görünüm giderilmiş, karın ön duvarına fit bir görünüm kazandırmış oluyoruz.Hamilelik sonrası karnın orta hattında bulunan kaslar birbirinden ayrıldığı için karında şiş bir görüntü ortaya çıkar.Bu iki kasın birbirine dikilmesi ile karın ön duvarda fit bir görünüm elde ederiz. Hatta bu birleştirme işlemi yan bel kavislerinde de belirginleşme sağlar. En son olarak ise sarkık olan ve liposuction ile daha da gevşemiş olan deri fazlalığını çıkarıp, yukarıda kalan deriyi aşağı yönde gerdirerek kesi hattımıza adapte ediyoruz. Kesi hattının şekli, uzunluğu ve hangi seviyede olacağına, ameliyattan önce sıklıkla tercih ettiğiniz iç çamaşırı şekline de uyarak dizayn ediyoruz. Böylece kalacak iz çamaşır içerisinde kalmış oluyor.

Lipoabdominoplasti büyük estetik ameliyatlar sınıfına giriyor. Ameliyat sonrası en önemli konu; erken dönemde hareketli hale gelmenizi sağlamaktır. Bu yüzden ameliyattan 6 saat sonra ilk yeme-içme işlemine başlatıyoruz ve hemşire gözteminde ilk yürüyüşlerinizi -odanız içerisinde- yapmanızı sağlıyoruz. Ameliyat sonrası fiziksel hareketlerinizi gereksiz endişelerden dolayı kısıtlanmaması oldukça önemli. Hastaların en çok korktuğu ve çekindiği şey; “hareket ettiğim taktirde dikişlerim zarar görür mü” oluyor. Özellikle belirtmemiz gereken şey; ilk bir kaç gün ağır fiziksel hareketler yapmamak şartıyla çok rahatlıkla günlük ihtiyaçlarınızı giderecek kadar fiziksel aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bu durum; sandığınızın aksine iyileşme sürecinizi de hızlandıracaktır. İlk 24 saat sonrası, artık günlük işlerinizi yapacak kadar hareket edebilir noktaya geldiğinizden 1 günlük hastane kalış süresi genellikle yeterli oluyor. Kombine ameliyatlarda ise bu süreyi 2 güne çıkarmak gerekebiliyor. Hastane kalış süresince hem antibiyotik hem de ağrı kesici veriyoruz ki bu tedavi tablet formda ameliyat sonrasında da devam ediyor.

Karın germe ameliyatı ağrılı bir operasyon mu?

Lipoabdominoplasti için ağrısız bir işlemdir demek yanlış olur, ancak burada önemli olan ağrı olduğu taktirde hangi zaman dilimi içinde hissedeceksiniz sorusunun cevabı. Ağrıyı yapan hemen ameliyat sonrasında karın ön duvarındaki kasların bir araya getirilmesinden kaynaklı gerginliktir. Bu gerginliğe bağlı ağrının şiddeti ilk 24 saatten sonra büyük oranda azalıyor. Ancak bu süreyi hastanede geçirdiğiniz için , bu sürede rahatsızlık verecek ağrı şikayetiniz için size ağrı kesici ilaçlar veriyoruz.

Karın germe ameliyatından ne kadar süre sonra normal hayata dönülüyor?

Ameliyattan hemen 6 saat sonra biz hastamızın ayağa kalkıp kısa mesafeli de olsa odası içerisinde yürüyüşler yapmasını istiyoruz. Bu ilk yürüyüş çok uzun olmasa da iyileşme sürecinin başlangıcı için oldukça önemlidir. Ertesi gün sabah ise servis koridorunu rahatlıkla yürümesini istiyoruz. İlk 24 saatten sonra ise yatağa bağımlı klamasını istemiyor, günlük işlerini yapabilecek kadar yürüyüş yapmasını istiyoruz.İlk 1 hafta ameliyata bağlı gerginlik kısmen de olsa hissedilebilir. Ancak bu gerginlik kişinin günlük yaşamını engelleyecek kadar olmuyor. Sadece ilk 1 hafta yataktan kalkarken ve doğrulurken daha yavaş ve dikkatli kalkılmasını öneriyoruz. 1 haftadan sonra iş hayatına dönmek mümkün olabiliyor.

Karın germe ameliyatının riskleri nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu ameliyat diğer estetik ameliyatlara göre daha büyük bir ameliyat, ameliyat süresinin uzun olması, liposuction yapılıyor olması elbette riskin sıfır olmamasını sağlar, ancak risklerin ne olduğunu bilip ona göre önlem aldığınız zaman güvenli bir operasyon öncesi ve sonrası süreç yaşanmış oluyor. Enfeksiyon ve kanama her ameliyatta söylediğimiz riskler olsa da bunlara çok fazla rastlamıyoruz. Enfeksiyonu önlemek için antibiyotık tedavisi, kanamayı önlemek için ise titiz bir cerrahi ve ameliyat sahasında kan birikmesini önlemek için dren yerleştiriyoruz. Diren almak sanılanın aksine zor bir işlem değil, ancak yararı oldukça fazla.