logo

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti

Jinekomasti yani erkeklerde meme büyümesi meme dokusunun kadınlardaki şekle yakın bir hal almasıdır. İlaçların etkisiyle ya da hormonal kaynaklı olabilir. Ancak en sıklıkla, yapısal ve genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Genellikle ergenlik döneminde veya daha ileri yaştaki erkeklerde görülmektedir. Ergenlik öncesi erkek çocukların büyük bölümünde bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde dikkat edilmesi gereken şey özellikle tek taraflı büyümelerde bir meme tümörü varlığının mevcut olup olmadığıdır. Bu gibi şüpheli durumlarda ameliyat öncesinde ultrason incelenmesi ile değerlendirme mutlaka yapılmalıdır. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı ortaya konulabilir.

Üç tip jinekomasti vardır:
1. Meme bezinden zengin tip
2. Yağ dokusundan zengin tip
3. Hem meme hem de yağ dokusundan zengin tip
Bu tiplerden hangisi olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Nitekim bu, yapılacak cerrahi girişim için oldukça önemli ipuçları verecektir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?Ameliyat sonrası iyileşme süreci ne kadardır?

Eğer sadece liposuction kullanacaksak 2 mm lik küçük bir noktadan girerek operasyonu gerçekleştirebiliyoruz ve bu giriş noktası küçük ve kabul edilebilir bir iz şeklinde iyileşiyor. Cerrahi olarak doku çıkarılması gerektiğinde ise yine kesi yapmak yerine shaver adını verdiğimiz bir cihaz  kullandığımızdan herhangi bir büyük kesi izi kalmıyor.
Liposuction yaptığımız hastalarda işe ve sosyal yaşama dönüşün çoğu hastada  hemen ertesi  gün olduğunu görüyoruz. Her ne kadar hemen operasyon sonrasında  göğüslerdeki küçülmeyi görebilsek de ideal sonucu elde etmek için en az 2-3 ay beklemek gerekiyor. Cerrahi olarak meme dokusunun alındığı jinekomasti operasyonunda 1 günlük hastane kalışı gerekse de liposuction veya kombine sahver assisted suction tekniğinde bir kaç saatlik istirahat sonrası taburcu olabiliyorsunuz . Operasyon sonrasında en az 2 hafta kullanılmak şartıyla bir korse giymeniz gerekiyor. Bu korse günlük giysilerinizin altından belli olmuyor. erken dönemde ödem ve liposuction sıvısından dolayı yumuşak kıvamlı olan meme dokusu 2. haftada daha sert bir hal alıyor ve 2. aydan itibaren sertleşmiş doku tekrar yumuşamaya başlayarak orjinal doku kıvamına kavuşuluyor

Jinekomastinin tedavi seçenekleri nelerdir?

Jinekomastinin tipine göre tedavi seçilmelidir. Örneğin meme bezinden zengin bir jinekomasti var ise cerrahi işlem ile meme başından girilerek fazla doku çıkarılmalıdır. Eğer yağ dokusundan zengin bir meme büyüklüğü var ise liposuction ile çok iyi netice alınacaktır. Hem yağ hem de meme bezinden zengin ise iki teknikte kombine edilebilir.Liposuction yöntemi ile deride bir sarkma olsa bile bu durum tedavi edilebilmekte, daha ilk günden itibaren deride sıkılaşma ve küçülme elde edilmektedr. arzu edilen sonucu 2-3. aydan itibaren görmeye başlıyoruz. Bazen ileri evre jinekomastisi olanlarda ya da kilo vermeler sonrasında deride de sarkması olanlarda meme başının etrafından fazla deriyi çıkararak meme derisini daha sıkı hale getirmek gerekebilir. Her ne kadar yaptığımız liposuctiona bağı deride sıkılaşma meydana gelse de , aşırı deri sarkması olanlarda liposuctionun deri sıkılaştırıcı özelliği yetersiz kalacaktır.

“Shaver Assisted Suction” ile jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Liposuction ile meme içeriğinde bulunan yağ dokusu dışarı alındıktan sonra sıklıkla meme başının altında kalan beyaz ve sert meme bezini cerrahi yöntem ile bir kesi yaparak girip almak gerekiyor. Cerrahi olarak bu dokunun çıkarılması ise meme başının taban ile bağlantısını ortadan kaldırıyor ve meme başı hizasında çöküntüye neden olabiliyor. Liposuction ile alınamayan bu meme bezini biz Shaver adı verilen bir sistem ile meme başının taban ile bağlantısını tam koparmadan ve herhangi bir kesi yapmadan çıkarıyoruz. Bu hem estetik açıdan daha iyi bir sonuç, hem de daha hızlı iyileşme anlamına geliyor.

Ameliyat sonrası komplikasyonlar

Ameliyat sonrası kanama ihtimali düşük de olsa mevcut. Bu yüzden hemen  ameliyat sonrasında baskılı bandaj ve korse giydiriyoruz.Ancak jinekomasti ameliyatlarından sonra özellikle de ikinci bir operasyonu gerektirecek en önemli komplikasyon; bir memede diğerine göre daha fazla doku klamasına bağlı ortaya çıkacak asimetridir. Ameliyat öncesi dönemde asimetrik yağlanma ya da meme dokusu olup olmadığı tespit edilmelidir. Ameliyat öncesinde her iki meme arasında doku miktarındaki farklılık tespit edilmezse, her iki memeye  eşit miktarda liposuction uygulandığında, ameliyat sonrası karşımıza asimetri  çıkacaktır.