logo

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz altlarınızdaki torbalanmaya neden olan yağ fazlalıkları nasıl gideriliyor?

Aslına bakarsanız, göz kapakları tek başına değerlendirilmemesi gereken yapılar. Üst göz kapağını kaşlarınız ile, alt göz kapağını ise yanaklarınız ile birlikte değerlendirmek gerekiyor. Geçmiş yıllarda şöyle bir klasik yaklaşım var idi; “alt göz kapağında torbalanmaya neden olan yağ fazlalıkları alınmalı, fazla duran deri miktarı da ortadan kaldırılmalı”. Oysa günümüzde gerek yağ dokusunu gerekse deri fazlalığını giderirken daha koruyucu davranıyoruz. Örneğin torbalanmaya neden olan yağ fazlalıklarını çıkarıp almak yerine , torbalanmanın altında “tear trough” deformitesini doldurup gidermekte kullanıyoruz. Eğer deri fazlalığı yok ise alt göz kapağının iç kısmından “transkonjonktival yaklaşım” dediğimiz yolla ameliyatımızı gerçekleştiriyor, dışarıdan herhangi bir kesi yapmamış oluyoruz. Üst göz kapağında ise bazen yanıltıcı deri fazlalığı şeklinde kendini gösteren problem aslında endoskopik kaş kalıdrma ile giderilmiş oluyor ya da çıkaracağımız deri miktarını azaltmış oluyoruz. Özellikle üst göz kapağı ameliyatı öncesi değerlendirilmesi gereken en önemli nokta ; göz kapağı sarkık ve deri fazlalığı mı var yoksa; kaş düşüklüğü mü göz kapağında sarkma varmış gibi algılamamıza neden oluyor? Nitekim üst göz kapaklarında sarkma şikayeti ile gelen hastaların kaşlarını ayna karşısında yukarı yönde kaldırdığımızda üst göz kapaklarındaki sarkıklığın kaybolduğunu görmelerini sağlıyor, aslında kendileri için endoskopik kaş kaldırma ameliyatının gerekli olduğunu söylüyoruz.

Blefaroplasti (göz kapağı estetiği) bakışlarda canlanma; üzgün, yorgun ve kızgın görünen yüz ifadesinde düzelme ve gençleşmeyle birlikte kişinin kendine olan güvenini de arttırır.

Bleferoplasti ameliyatları; alın kırışıklığı ve kaşlarda sarkıklığın söz konusu olduğu durumlarda alın germe, kaş kaldırma, şakak germe ameliyatları; yanaklarda sarkıklığın söz konusu olduğu durumlarda ise orta yüz germe (yanak kaldırma) ameliyatı ile birlikte yapılırsa sonuç daha tatmin edici olur. Muayenede alt ve üst göz kapakları, konumları ve anatomik yapılan farklı olduğu için ayrı ayrı değerlendirilir, uygulanan cerrahi girişimin niteliği de farklıdır.

Göz kapağı ameliyatları nasıl yapılır? İyileşme süreci ne kadardır?
    Ameliyat, üst göz kapağında kıvrım çizgisi üzerinden, alt göz kapağında kirpiklerin hemen altından girilerek yapılır, bu sayede hiç iz kalmaz. Bleferoplasti ameliyatları çoğunlukta lokal anestezi, ek bir girişim varsa genel anestezi altında yapılabilir. Her bir göz kapağının düzeltilmesi yaklaşık 30 – 40 dakika sürer.

    Ameliyat sonrası sadece göz kapaklarınızın üstünde ince bantlar olacaktır. Bleferoplasti ameliyatından sonra aynı gün eve dönülebilir. Ağrı yoktur. Ödem ve morluklar beş, yedi gün içerisinde azalır. Ameliyatın ikinci günü ile bir hafta arasındaki sürede dikişleriniz alınacaktır. Dikişlerden sonra şişlikleriniz daha da azalacak, işinize dönmenizde bir sakınca olmayacaktır. Kesin sonuç üç, altı ay sonra oluşur.