logo

Endoskopik Kaş Kaldırma

Endoskopik Kaş Kaldırma

Çatık kaş çizgisi, ciltte gevşeme, sarkma ve derinleşen çizgileriniz var ise…

Alında, normalde derinliği ve sayısı kişiden kişiye farklılıklar gösteren enine çizgiler mevcuttur. Kaşlar arasında ise dikey çizgiler vardır ki bunlar çatık kaş çizgileri olarak da bilinir. Alın cildi de yüz cildinde olduğu gibi yaşın ilerlemesine paralel olarak gevşemeğe,sarkmağa başlar ve mevcut çizgiler derinleşir. Zamanla kaşlar aşağı doğru iner ve kişide yorgun bakışlı bir yüz ifadesi ortaya çıkar. Kötü beslenme, sigara, düzenli olmayan yaşam tarzı, stress, hava kirliliği, cilt bakımlarının yetersiz yapılması veya hiç yapılmaması, yerçekimi etkisi ve mimikler estetik açıdan rahatsızlık verici bu sonucu kolaylaştırır.

Kimler bu ameliyat için uygun adaydır?

Bu ameliyat genellikle 40 yaşın üzerindeki, başka sağlık problemi olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanır. Alın germe ameliyatı ile alındaki çizgiler minimal hale getirilir. Göz üzerine doğru sarkmış olan kaşların kaldırılarak olması gereken yere getirilmesi sağlanır ve kişiye diri bir bakış kazandırılır, aynı anda gözlerin yanındaki çizgilerin bir bölümü de bir ölçüde giderilebilir. Fazla miktarda sarkıklık varsa ve deri çıkarılması gerekiyorsa klasik alın germe yöntemi uygulanır. Klasik yöntemde saç çizgisinin 4-5 cm. kadar gerisinde taç tarzında bir iz kalır, ancak bu iz saçlı deri içinde gizlenir. Ancak bu yöntem uygulandığında saçlı deride uzun süren geçici his kaybı olur.

Kaşları normal yerine getirmek için yapılan kaş asma ameliyatı alın germe ameliyatı ile iç içe bir ameliyattır. Ayrıca kaş asma ameliyatına gerek yoktur. Sadece şakak bölgesinden girilerek kaşların asılması ve kısmen alın gerilmesi tercih edilen bir yöntem değildir. Çünkü bu tarz yöntemlerde yük deriye biner ve belli bir süre sonra gerginlik ortadan kalkar, kaş eski seviyesine geri iner. Bütün germe ameliyatlarında olduğu gibi, sarkmış olan dokuların yapıştığı bölgeden serbestleştirildikten sonra gerilmesi hem daha kolaydır hem de sonucun kalıcı olmasını sağlar. Bu durum kaş kaldırma ameliyatı için de geçerlidir. Kaş için de , kaşların göz küresinin hemen üzerinde tutan bağlantılarının gevşetilmesi rahatlıkla yukarı pozisyona taşınmasını ve elde edilecek sonucun kalıcı olmasını sağlayacaktır.Böylece burunun bütün üniteleri yeniden oluşturulmuş ancak her ünitenin birbiriyle uyum içinde olduğu bir anatomi ortaya çıkmış oluyor.

Ameliyat Nasıl Yapılıyor

 Alın germe ameliyatı endoskopik yöntemle yapılabilmektedir. Eğer aşırı deri fazlalığı yok ise endoskopik kaş kaldırma hemen bütün kaş düşüklüğü olan kişilere yapılabilir. Klasik tekniklerden farklı yönlerinden biri de deride yapılan kesi miktarının küçük olmasıdır. Genellikle birer adet şakaklarda, 3 adette kafatasının ön bölgesinde saçlı deri içerisinde 2-3 cmlik kesiler yaparak bu ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Küçük kesilerden girildiği için ameliyat bölgesini kamera yardımı ile bir tv ekranında görerek ameliyatımızı gerçekleştiriyoruz. Temel felsefe; alın derisi ve kaşların alın kemiğine yapıştığı bölgelerin gevşetildikten sonra derinin giriş noktalarında yukarı yönde gerdirilip sabitlenmesidir.

Bu yöntemde ameliyat sonrası daha rahat geçmekte, saçlı deride his kaybı olmamakta ya da minimal olmaktadır. Ameliyat, hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılıyor. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabiliyor. 1.5-2 saat kadar sürüyor. Aynı gün eve çıkmak mümkün olmakla birlikte 1 gece hastanede de kalınabiliyor. Gereğinde diğer estetik ameliyatlar ile aynı anda uygulanabilir.Bu durumda ameliyat ve hastanede kalış süresi uzuyor.

Ameliyat Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Alında ve gözler etrafında genel bir şişlik ve morarma olabilir. Uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Bunlar 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağzı açık bırakacak şekilde baş sargısı uygulanabilir. Sargı 2 gün sonra açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 5-7 gün sonra alınır.
Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı erken dönemde neticesini aldığımız bir ameliyat. Kişi 2 hafta sonra işine dönebilir makyaj yapabilir 2 ay ağır egzersizlerden ve güneşten kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir. Alın ve kaşlara yeni verilmiş şekil, yer çekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen 5-10 yıl bazen de ömür boyu dayanır.
Her ameliyat da olduğu gibi çok nadir de olsa, ameliyat sahasında kanama, enfeksiyon, asimetri, geçici ya da kalıcı his kaybı, saçlı deri içerisinde iz kalması gibi komplikasyonlar görülebilir.